Με αφορμή τα 200 χρόνια απο την Επανάσταση του 1821, οι μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης του Δημοτικού των σχολείων ΑΞΙΟΝ ετοίμασαν ενα αφιέρωμα στο Μεσολόγγι με αποσμάσματα απο τα έργα του Διονύσιου Σολωμού “Ελεύθεροι Πολιορκημένοι” και “Η γυναίκα της Ζάκυθος”.

Οι μαθητές κατα τη διάρκεια της προετοιμασίας και των γυρισμάτων γνώρισαν τον Εθνικό μας ποιητή και κάποια απο τα γνωστά του έργα.

Η ανδρεία και ο ηρωισμός που υπέδειξαν άνδρες και γυναίκες Μεσολογγίτες απένταντι στις δύσκολες συνθήκες διαβίωσης και αντίστασης συγκίνησαν και συγκλόνισαν όχι μόνο τα παιδιά αλλά και όλο τον κόσμο.

Κατά τη διάρκεια των γυρισμάτων τηρήθηκαν όλα τα υγειονομικά μέτρα βάσει οδηγιών που λάβαμε από τους αρμόδιους φορείς.