Η τελική φάση του διαγωνισμού “ΛΥΣΙΑΣ” στο ΑΞΙΟΝ

• Νέα

Lysias

Η διεύθυνση και το εκπαιδευτικό προσωπικό του ΑΞΙΟΝ συγχαίρει τους μαθητές Γκάνια Μιχαήλ – Δ΄ δημοτικού, Θεοδωρίδου Ηλιάννα, Β΄ γυμνασίου, Πανταζίδη Αλέξανδρο – Γ΄ γυμνασίου, Καψάλα Δήμητρα – Α΄ λυκείου, Διαμαντίδη Γιώργο και Χαλόφτη Αλκμήνη, Β΄ λυκείου για την πρόκρισή τους στην τελική φάση του διαγωνισμού “ΛΥΣΙΑΣ”.

Ο “ΛΥΣΙΑΣ” είναι Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός μέσω Internet, ο οποίος οργανώνεται για 17η συνεχή χρονιά. Ο διαγωνισμός διεξάγεται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού, από τα Εκπ. Δούκα, τον OTE και τη Microsoft Hellas.

Ο διαγωνισμός έχει μεταμορφωθεί πλέον σε ένα εκπαιδευτικό διαδικτυακό παιχνίδι αναζήτησης και γνώσεων. Μέσα από το παιδαγωγικό τρίπτυχο «ΑΝΑΖΗΤΩ-ΒΡΙΣΚΩ-ΕΠΙΛΥΩ/ΑΠΑΝΤΩ» μαθητές και μαθήτριες από Δ΄ Δημοτικού μέχρι και Γ΄ Λυκείου επιλύουν θέματα που σχετίζονται με τις σχολικές γνώσεις αλλά και τα ενδιαφέροντά τους.

Επιπλέον, ο ΛΥΣΙΑΣ έχει χαρακτήρα κοινωνικής προσφοράς, αφού προωθεί τη σημαντική ιδέα «Παίζω και Βοηθάω»! Για κάθε συμμετοχή οι διοργανωτές, κατέβαλαν χρηματικό ποσό στο Σύλλογο Φίλων Παιδιών με Καρκίνο η “ Ελπίδα”.

Να υπενθυμίσουμε πως η Τελική Φάση του 17ου ΛΥΣΙΑ διενεργείται το Σάββατο 20 Απριλίου 2013 και το ΑΞΙΟΝ είναι Πιστοποιημένο Εξεταστικό Κέντρο. Οι προκριθέντες μαθητές του νομού οφείλουν να ενημερώσουν τηλεφωνικά το ΑΞΙΟΝ μέχρι την Παρασκευή 19/4/2013 για τη συμμετοχή τους στα τηλέφωνα 25410 81130 και 81520.

Οι ώρες διεξαγωγής του διαγωνισμού είναι οι παρακάτω:

Τάξη Δ΄Δημ Ε΄Δημ ΣΤ΄Δημ Α΄Γυμ Β΄Γυμ Γ΄Γυμ Λύκειο
Έναρξη-Λήξη 10:00-11:00 11:00-12:00 12:00-13:00 13:00-14:00 14:00-15:00 15:00-16:00 15:00-16:00

Οι συμμετέχοντες στην Τελική Φάση:

• εισάγουν την ταυτότητα (userid) και τον κωδικό (password) τους.
  • απαντούν στις 35 ερωτήσεις (που είναι ίδιες για όλους) σε 1 ώρα.

Προσοχή: Στην τελική φάση οι συμμετέχοντες δεν συνεργάζονται μεταξύ τους και δεν χρησιμοποιούν κανένα βοήθημα (παρά μόνο αυτά που παρέχονται από το παιχνίδι, π.χ. μηχανή αναζήτησης κτλ.)

ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΘΕ ΠΑΙΚΤΗΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΜΕ 60 ΒΑΘΜΟΥΣ ΔΩΡΟ (και έχει να απαντήσει μόνο σε 5 ερωτήσεις σε κάθε κόσμο).

Υπεύθυνοι διαγωνισμού: Αλατά Μαρίνα & Μαυρίδης Ανέστης

Διαβάστε περισσότερα στην ιστοσελίδα του Λυσία.