Οι μαθητές της Γ’ τάξης μαθαίνουν για το κρασί!!!

Στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης ζώνης ασχοληθήκαμε με το αμπέλι. Αυτήν την εποχή γίνεται ο τρύγος, δηλαδή η συγκομιδή των σταφυλιών, κι έτσι μπορέσαμε να πραγματοποιήσουμε μια σειρά δραστηριοτήτων.

Oinop5 Oinop7

Μία από αυτές ήταν η επίσκεψη στο οινοποιείο «Κελάρι Διαλεκτό» όπου μάθαμε όλα τα στάδια παραγωγής κρασιού, από το πάτημα των σταφυλιών μέχρι την εμφιάλωση του κρασιού.

Ο μούστος «βράζει» μέσα στα καζάνια. Χάρη στους ζυμομύκητες που περιέχει μετατρέπεται σε κρασί.

Στο υπόγειο τα κρασιά ωριμάζουν μέσα σε ξύλινα βαρέλια. Ο «κλέφτης» κρασιού είναι ένα ειδικό εργαλείο με το οποίο παίρνουμε κρασί από το βαρέλι για να το δοκιμάσουμε.
Στο υπόγειο τα κρασιά ωριμάζουν μέσα σε ξύλινα βαρέλια.

Τα μπουκάλια προχωρούν πάνω στο διάδρομο και, αφού ξεπλυθούν και καθαριστούν, γεμίζονται με κρασί.

Στο τέλος μπαίνει η ετικέτα.