Παρουσίαση λογοτεχνικού βιβλίου από την Ε΄ Δημοτικού

DimotikoE

Η Ε΄ δημοτικού πρωτοτύπησε και πάλι στην παρουσίαση του λογοτεχνικού της βιβλίου. Αυτή τη φορά οι μαθητές διάβασαν και επεξεργάστηκαν το πολυβραβευμένο βιβλίο «Ικμπάλ». Αφού το ανέλυσαν, σχεδίασαν τον τρόπο παρουσίασής του χρησιμοποιώντας τις πολύπλευρες γνώσεις τους, το ευρηματικό μυαλό τους και φυσικά πολλή φαντασία! Οργάνωσαν, λοιπόν, την κατασκευή ενός επιδαπέδιου παιχνιδιού στην κεντρική αυλή του σχολείου, το οποίο περιείχε ερωτήσεις σχετικές με αυτό. Έδωσαν μεγάλη βάση στα πολιτισμικά στοιχεία του βιβλίου, καθώς περιείχε πληθώρα απ’ αυτά στην ιστορία, δημιούργησαν καρτέλες με αριθμούς και ζωγραφιές, έγραψαν ερωτήσεις, σχεδίασαν τις καρτέλες ερωτήσεων και μετά από πολλή κούραση και προσπάθεια…. το παιχνίδι ήταν έτοιμο! Οι μαθητές Ε΄ και ΣΤ΄ χωρίστηκαν σε δύο ομάδες, οι δασκάλες τους έγιναν πιόνια και η βιβλιοπαρουσίαση του «Ικμπάλ» ξεκίνησε! Όσο ξεδιπλωνόταν το κουβάρι της ιστορίας με τη βοήθεια των ερωτήσεων, τόσο οι θεατές γνώριζαν τους ήρωες, το περιβάλλον και τα στοιχεία της ιστορίας παρακολουθώντας απλώς… έναν αγώνα παιχνιδιού!

Έτσι, λοιπόν, φέρνουμε τη λογοτεχνία κοντά στα παιδιά!

Η δασκάλα της τάξης,

Ξενοπούλου Νίκη