Η ΣΤ΄ Δημοτικού στο μαραθώνιο λόγου Αγγλικής γλώσσας.

Lets_Talk

Οι μαθητές της Στ΄ τάξης του Δημοτικού ΑΞΙΟΝ, συμμετείχαν πρώτη φορά φέτος, με τη καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους κας Εύας Σιδερά,  στο μαραθώνιο λόγου στην Αγγλική γλώσσα που διοργάνωσαν τα εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη στη Θεσσαλονίκη για παιδιά ηλικίας 11 ετών.

Δύο μέρες, από τέσσερες ώρες κάθε μέρα, οι μαθητές ανταποκρίθηκαν επάξια στις γρήγορες αλλαγές ρόλων, μεταξύ συμμαθητών “συνεργατών” αλλά και συμμαθητών “αντιπάλων”.

Ο ευγενικός συναγωνισμός και ανταγωνισμός μεταξύ σχολείων και η καλλιέργεια ομαδικότητας ήταν επίσης ένας από τους στόχους του Debate.

Ο μαραθώνιος περιλάμβανε:

• Debate – Δημόσια αντιπαράθεση.
  • Group Discussion Ομαδική συζήτηση.
  • Oral interpret – Ανάγνωση λογοτεχνικού κειμένου με χρωματισμό φωνής και κίνηση.

Τα θέματα των συζητήσεων ήταν:

• Μείωση καλοκαιρινών διακοπών από 3 σε 2 μήνες
  • Επαναφορά των σχολικών στολών για όλα τα παιδιά σε όλα τα σχολεία
  • Απαγόρευση διαφήμισης σε παιδιά κάτω των 6 ετών
  • Ανακύκλωση σκουπιδιών. Πρέπει να γίνει υποχρεωτική ή προαιρετική;

Μετά από το τέλος κάθε γύρου, δόθηκε βαθμολογία, καθώς και σχόλια σε κάθε παιδί από τους κριτές, που ήταν άγνωστοι σε όλα τα παιδιά.

Τα σχολεία που συμμετείχαν:

• ΑΝΑΤΟΛΙΑ
  • ΑΞΙΟΝ
  • ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ και
  • Ένα Δημόσιο του ΕΥΟΣΜΟΥ

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλο το τμήμα που συμμετείχε και ιδιαίτερα στους διακριθέντες βαθμολογικά:

• Αλή Καάν Καραχασάν
  • Ζαφειριάδη Χριστόφορο