Το ΑΞΙΟΝ στο συνέδριο του Ζωγράφειου Λύκειου Κωνσταντινούπολης για τα 150 χρόνια του Καβάφη

KavafisΗ συμμετοχή σε συνέδρια αποτελεί έναν από τους βασικούς στόχους στο ΑΞΙΟΝ.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί, με τη συμμετοχή τους σε συνέδρια, καλλιεργούνται στην άμιλλα και παροτρύνονται στην προώθηση καινοτόμων ιδεών και πρωτοβουλιών.

Η συμμετοχή σε ένα συνέδριο είναι τιμή για ένα σχολείο.

Όταν ένα συνέδριο είναι αφιερωμένο στον Αλεξανδρινό Κ. Καβάφη, οργανώνεται από ένα ιστορικό σχολείο, όπως το Ζωγράφειο Λύκειο της Κωνσταντινούπολης και τελεί υπό την αιγίδα του Οικουμενικού Πατριάρχη, τότε η βαρύτητά του αυξάνει.

Το συνέδριο αυτό έρχεται ως συνέχεια του 1ου περσινού που ήταν αφιερωμένο στον Αλ. Παπαδιαμάντη.

Συμμετέχουμε με 9 μαθητές Α΄ και Β΄ Λυκείου, η εισήγησή μας είναι την ΠΕΜΠΤΗ 11/4/2013 στις 12.45 και θα μεταδίδεται ζωντανά στην ιστοσελίδα