Το πρώτο project από την Ε΄ Δημοτικού: Η μόλυνση του περιβάλλοντος

Μετά από 2,5 εβδομάδες ολοκληρώσαμε το project με θέμα τη μόλυνση του περιβάλλοντος.

Αφορμή ήταν το βιβλίο της γλώσσας, αλλά μαζί με το δάσκαλο μας αποφασίσαμε να ασχοληθούμε βαθύτερα με το πρόβλημα αυτό, μιας και επηρεάζει σημαντικά τη ζωή μας.

Αρχικά, χωριστήκαμε σε τρεις ομάδες αναλαμβάνοντας η καθεμιά άλλο τομέα ρύπανσης: ατμόσφαιρας, εδάφους και υδάτων.

Φτιάξαμε αφίσες με συνθήματα, τις διακοσμήσαμε και τις κρεμάσαμε στο σχολείο για να προβληματίσουμε τους συμμαθητές μας.

perivallon2 perivallon3
perivallon4 perivallon5

Το ενδιαφέρον μας όμως δεν σταμάτησε εκεί! Αποφασίσαμε να πάμε στην παραλία να δούμε σε τι κατάσταση βρισκόταν μετά τη λήξη του καλοκαιριού.

Όπως ήταν αναμενόμενο η παραλία ήταν αρκετά βρώμικη. Συζητήσαμε για τα σκουπίδια που αφήνουν οι λουόμενοι και για τρόπους επίλυσης του προβλήματος. Αλλά δεν μείναμε μόνο στα λόγια! Βάλαμε τα γάντια μας και πιάσαμε δουλειά, έτσι, η παραλία έγινε πεντακάθαρη!!!

perivallon9 perivallon8
perivallon7 perivallon12
perivallon10 perivallon12

Γυρνώντας στο σχολείο θέλαμε να μοιραστούμε την εμπειρία μας με τα υπόλοιπα παιδιά, γι’ αυτό φτιάξαμε αφίσες με φωτογραφίες που απεικόνιζαν την παραλία πριν και μετά την παρέμβαση μας.

perivallon1 perivallon6

Η διαφορά ήταν μεγάλη γι’ αυτό πρέπει όλοι μαζί να βάζουμε ένα χεράκι για να απολαμβάνουμε καθαρές και όμορφες τις παραλίες μας!