103 χρόνια ελεύθερη Ξάνθη!

• Νέα

Δύο εκδηλώσεις μνήμης στο ΑΞΙΟΝ.

1. Στον Γιάνγκο Αντίκα: Ξανθιώτη ήρωα και θύμα εκδίκησης και στα κυριότερα πρόσωπα που έπαιξαν ρόλο στην ειρηνική ενσωμάτωση της Ξάνθης στη μητέρα πατρίδα – 4 Οκτωβρίου 1919 – ήταν αφιερωμένη η σημερινή επετειακή εκδήλωση του Γυμνασίου & Λυκείου στο ΑΞΙΟΝ. Συγχαρητήρια στη κα. Μαίρη και στα παιδιά μας.
  2. Το ιστορικό της 4ης Οκτωβρίου 1919 με απλά λόγια για τους μαθητές του Δημοτικού στη κεντρική βιβλιοθήκη του σχολείου από την κα Φωτεινή, εξαιρετική παρουσίαση. Και οι δύο εκδηλώσεις περιλαμβάνονται στο διαρκές project “Ιστορία ζώσα”.

Συγχαρητήρια στους μαθητές του ΑΞΙΟΝ και όλων των σχολείων της πόλης μας καθώς και στους εκπ/κους τους για την επετειακή τους παρέλαση για την 4η Οκτωβρίου 1919 ημέρα ενσωμάτωσης της Ξάνθης στην μητέρα πατρίδα.

Τιμή επίσης για το ΑΞΙΟΝ υπήρξε η επιλογή της Φιλολόγου του κυρίας Μαρίνας Αλατά η οποία εκφώνησε τον επετειακό λόγο στην Μητρόπολη της πόλης κατά την καθιερωμένη δοξολογία.