1ο βραβείο ζωγραφικής «Η Κύπρος στην αγκαλιά της Ελλάδας»

Συγχαρητήρια στην μαθήτρια μας Αθανασία Δαλακούρα (Α’ λυκείου ΑΞΙΟΝ) για ακόμα μια σπουδαία διάκρισή της στη ζωγραφική.

Συμμετείχε στον Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό “Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες” και κατέκτησε το 1ο βραβείο ανάμεσα σε 919 εικαστικά έργα (ζωγραφιές, αφίσες, σκίτσα, τρισδιάστατες κατασκευές).

Το έργο της μαθήτριάς μας φέρει τον τίτλο «Η Κύπρος στην αγκαλιά της Ελλάδας». Στον φετινό διαγωνισμό συμμετείχαν συνολικά 279 σχολικές μονάδες από την Κύπρο, την Ελλάδα και την Ομογένεια πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ενώ υποβλήθηκαν συνολικά 1456 μαθητικές δημιουργίες (διηγήματα, εικαστικά έργα, εφημερίδες, ταινίες, projects, ιστοσελίδες, μουσικές συνθέσεις, παραμύθια).

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο διαγωνισμός τελεί υπό την Αιγίδα της Α.Ε. της Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατίας Κατερίνας Σακελλαροπούλου και υπό την Αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας Νίκου Αναστασιάδη.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός Μαρίνα Αλατά, φιλόλογος & Διευθύντρια του Γυμνασίου ΑΞΙΟΝ