7ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο Λογοτεχνίας

Πέντε ημέρες ένα ταξίδι γνώσης με τον ελληνισμό της Πόλης. Ως αιωνίως έφηβοι…!

Το λαμπρότερο διεθνές μαθητικό συνέδριο του Ελληνισμού γίνεται κάθε χρόνο τέτοια εποχή στη Πόλη, στη Πόλη των πόλεων, στην Κωνσταντινούπολη.

Το φετινό είναι το 7ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο Λογοτεχνίας και το θέμα του είναι: “Αντώνης Σαμαράκης. Ο αιώνιος έφηβος” θα γίνει το διάστημα 10 – 14 Απριλίου από το Ζωγράφειο Λύκειο και τα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη στην Κωνσταντινούπολη, υπό την αιγίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου.
Την έναρξη τελεί πάντα ο Παναγιώτατος Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος και την πρώτη ημέρα του συνεδρίου φέτος θα μιλήσει η σύζυγος του Α. Σαμαράκη, Ελένη Σαμαράκη.
Το ΑΞΙΟΝ συμμετέχει για 5η φορά στο εξαιρετικό αυτό συνέδριο ( και μάλιστα από την πρώτη χρονιά του θεσμού που άρχισε την άνοιξη του 2012 με το αφιέρωμα στον Αλ. Παπαδιαμάντη).
“Το συνέδριο αυτό είναι μια σύνθετη εκπαιδευτική διαδικασία, όχι αυτονόητη, όχι προβλέψιμη, και γι’ αυτό μοναδικά ζωογόνος και αιφνιδιαστικά επιδραστική” έγραψε ο κ. Ν. Βατόπουλος στη ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ και η γνώμη του μετράει.

Φέτος συμμετέχουν 18 σχολεία από την Ελλάδα, Κωνσταντινούπολη, Ίμβρο, Κύπρο.
Η ομάδα του σχολείου της Ξάνθης θα παρουσιάσει εργασία με θέμα:
Το πνευματικό δίδαγμα του Σαμαράκη στον σύγχρονο κόσμο. Διερεύνηση, ανάδειξη και σχολιασμός- ερμηνεία- ανάπτυξη συμβολικών φράσεων με επιτοκικά φιλοσοφικό χαρακτήρα και φράσεων με απόφθεγματική μορφή και περιεχόμενο.

Tην αποτελούν οι μαθητές:

• Μακρίδου Α.
  • Μαρκοπούλου Μ.
  • Αλή Ογλού Α.
  • Ροδίτης Η. Κ.
  • Τσαβαλιάς Β.
    Τον συντονισμό τους έχει η κ. Μαρίνα Αλατά φιλόλογος του σχολείου με επιστημονικό συνεργάτη τον Θωμά Κοροβίνη ένα φίλο της Πόλης αλλά και της Ξάνθης, Φιλόλογο Συγγραφέα και τραγουδοποιό.

Συμμετέχοντα σχολεία (αλφαβητικώς):

1. ΑΞΙΟΝ
2. Γυμνάσιο Πύλου
3. Εκπ/ρια ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ
4. Εκπ/ρια Αυγουλέα Λιναρδάτου
5. Εκπ/ρια Σύγχρονη Παιδεία
6. Ελληνικό Λύκειο Ίμβρου
7. Εράσμειος Ελληνογερμανική Αγωγή
8. ΖΩΓΡΑΦΕΙΟ Λύκειο
9. Κολλέγιο Αθηνών
10. Κολλέγιο Ψυχικού
11. Λύκειο Ακροπόλεως