Απο την Θράκη στο Technische Universiteit Delft

• Νέα

Το δεύτερο φετινό αστέρι του ΑΞΙΟΝ θα λάμπει πλέον σε ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια της Ευρώπης και του κόσμου!

Ο μαθητής μας και φοιτητής από το ερχόμενο έτος, Αλτάρ Καάν Μουμίν έγινε δεκτός στο TU DELFT της Ολλανδίας στο τμήμα Computer Science & Engineering. Η διαρκής προσπάθεια, οι συμμετοχές με διακρίσεις σε διαγωνισμούς και συνέδρια υψηλού επιπέδου, η αγάπη για μάθηση και έρευνα είχαν ένα σταθερό στόχο: Ένα top πανεπιστήμιο του κόσμου.

Το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο του Ντέλφτ (TU Delft Ολλανδικά: Technische Universiteit Delft) είναι το παλαιότερο και μεγαλύτερο Ολλανδικό δημόσιο τεχνικό πανεπιστήμιο, που βρίσκεται στο Ντελφτ της Ολλανδίας.
Από το 2022, κατατάσσεται από την QS World University Rankings μεταξύ των 10 κορυφαίων πανεπιστημίων Μηχανικής και Τεχνολογίας στον κόσμο.

Το 2023 κατετάγη 2ο στον κόσμο στον τομέα του πολιτικού μηχανικού, 3ο στον κόσμο στη μηχανολογία και στην αεροδιαστημική μηχανική και 3ο στον κόσμο στην αρχιτεκτονική και το 13ο καλύτερο παγκοσμίως ως πανεπιστήμιο τεχνολογίας και μηχανικής.

Ο Αλτάρ είναι μαθητής του ΑΞΙΟΝ από την Α’ Δημοτικού και ένα άτομο με πολλά προτερήματα.

Μπράβο παλικάρι μας και καλή πρόοδο πλέον!