Η ασφάλεια και η υγεία των μαθητών μας είναι πάνω απ´ όλα

Στο ΑΞΙΟΝ ακολουθήσαμε και ακολουθούμε όλες τις υποδείξεις προστασίας από τα Υπουργεία Παιδείας, Υγείας και τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) έναντι του κορονοϊού και σύμφωνα με το:
“Κάλλιον του θεραπεύειν το προλαµβάνειν” του Ιπποκράτη.

Από τον Μάρτιο 2020, ακυρώσαμε ή μεταθέσαμε σε ασφαλέστερο χρόνο τις παρακάτω δράσεις:

1. Συνέδριο ΖΩΓΡΑΦΕΙΟΥ στη Κωνσταντινούπολη, θα γίνει την άνοιξη του 2021.
2. “Αγώνες λόγου” ΑΝΑΤΟΛΙΑ Θεσσαλονίκη.
3. Ο Διαγωνισμός ΚΑΓΚΟΥΡΟ θα γίνει online χωρίς να έρθουν οι μαθητές στο ΑΞΙΟΝ, 23 Μαίου 2020.
4. Το Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο στο Στρασβούργο (Strasbourg European Student Counsil ESC) θα γίνει την άνοιξη του 2021.
5. Διαγωνισμός Ρομποτικής FLL μετατίθεται σε νέο χρόνο.
6. Σχεδιάζουμε ήδη όλες τις δράσεις της επόμενης σχολικής χρονιάς από τον Σεπτέμβριο 2020.
7. Εξετάζουμε επίσης η εμπειρία από την ηλεκτρονική διδακτική που εφαρμόσαμε τώρα να μας βοηθήσει και την επόμενη χρόνια, πέραν των γνωστών προγραμμάτων.
8. Ήδη το σχολείο απολυμάνθηκε και ετοιμάστηκε για την νέα κατάσταση.
9. Ίσως είναι το μοναδικό σχολείο στην Ελλάδας που σχεδιάστηκε να έχει και υπαίθριες αίθουσες! Τώρα τις χρησιμοποιεί.
10. Δεν έχει καμιά πηγή μόλυνσης κοντά.
11. Είναι μια όαση βλάστησης και ομορφιάς.
12. Είναι ο παράδεισος μας.

Σας περιμένουμε.