Α Δημοτικού - 11 Δεκεμβρίου 2017

Pupil’s p. 32-33

Activity p. 20-21

ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ

“Ο Άνεμος φύσηξε δυνατά και άρπαξε τη Συννεφένια.” Ολοκληρώθηκε στην τάξη.

ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ

“Ο Άνεμος φύσηξε δυνατά και άρπαξε τη Συννεφένια.”

ΑΝΑΓΝΩΣΗ

“Το παράξενο ταξίδι της Συννεφέννιας” σελ. 70

ΑΓΓΛΙΚΑ

Ολοκληρώθηκε στην τάξη.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

1. Από αυτή τη βδομάδα αντικαθίστανται στο πρόγραμμα 2 Ώρες Μελέτης με 1 Λογοτεχνική Ώρα και 1 ώρα Παραγωγής Λόγου.  Η Λογοτεχνική Ώρα θα πραγματοποιείται κάθε Παρασκευή την 4η ώρα και η Παραγωγή Λόγου κάθε Πέμπτη την 3η ώρα.
  2. Το πρώτο μας λογοτεχνικό βιβλίο, το οποίο θα διαβάζουν οι μαθητές μέσα στις διακοπές των Χριστουγέννων, είναι το “Άι Βασίλη θέλω… έναν φίλο!”. Το κόστος του βιβλίου είναι 10,30 ευρώ. Παρακαλώ να φέρετε τα χρήματα.
  3. Για τη χριστουγεννιάτικη παράσταση θα χρειαστεί οι μαθητές να ντυθούν με τα εξής ρούχα: Δημήτρης: παντελόνι και πουκάμισο, Κων/νος Π., Κων/νος Ντ., Άγγελος, Εδά, Αγνή:  γκρι κολάν και γκρι κολλητό μπλουζάκι χωρίς στάμπες, μαύρες κάλτσες, Στέλλα: καθημερινό φόρεμα ή καθημερινή φούστα με μπλούζα, μπουφάν, κασκόλ, γάντια, Αρδά: παντελόνι, πουκάμισο, γιλέκο, Αδά: καλό φόρεμα, η Λάουρα και η Μαρία θα προμηθευτούν στολή από το σχολείο. Παρακαλώ τους μαθητές να φέρουν στο σχολείο τα ρούχα που τους ζητήθηκαν για να τα δούμε.
  4. Την Τετάρτη 13/12 από τις 14.30 έως τις 16.30 θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική συνάντηση γονέων- εκπαιδευτικών.
  5.  Αύριο θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο bazar από την Δ’ Δημοτικού για την ενίσχυση των παιδικών χωριών SOS. Όποιο παιδί επιθυμεί να αγοράσει κάτι από τα φαγητά και τα γλυκίσματα που ετοίμασαν οι γονείς των παιδιών, παρακαλώ να φέρει χρήματα.