Γ Δημοτικού - 2 Οκτωβρίου 2018

• Επανάληψη στον πίνακα για το επαναληπτικό της πρώτης ενότητας (υποκείμενο-ρήμα-αντικείμενο, αλφαβητική σειρά, ρήματα-ουσιαστικά, ορθογραφία λέξεων της ενότητας).
  • Υπενθυμίζω ότι αύριο θα γράψουμε το επαναληπτικό της 1ης ενότητας στη Γλώσσα.

• Ασκήσεις από τα φυλλάδια του “Άξιον”, σελίδες 10-15.

Εικαστικά

• Την ώρα αυτή τα παιδιά συμμετείχαν στην άσκηση σεισμού του Σχολείου.
  • Έπειτα, συμμετείχαν στις δοκιμαστικές για την παρέλαση.

Μελέτη Περιβάλλοντος

• Ανασκόπηση 1ης ενότητας.
  • Β.Μ.: 2η ενότητα “ένας τοπος με χίλια χρώματα”, σελ.28-30.

Θησκευτικά

Στην ώρα των Θρησκευτικών, συνεχίσαμε τις επαναληπτικές ασκήσεις στα Μαθηματικά.

Ασκήσεις για το σπίτι στα φυλλάδια του σχολείου:

• άσκηση 7, σελίδα 10.
  • άσκηση 10, σελίδα 11.
  • άσκηση 4, σελίδα 14.
  • ασκήσεις 7,8 σελίδα 15.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Υπενθυμίζω πως αύριο (3-10-2018) θα γράψουμε το επαναληπτικό στη Γλώσσα και την Παρασκευή (5-10-2018) στην Ιστορία.
  • Τη Δευτέρα 8-10-2018, θα γράψουμε επαναληπτικό στην 1η ενότητα στα Μαθηματικά.
  • Στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα έχει γίνει η αλλαγή μεταξύ Θρησκευτικών (Παρασκευή) και Γυμναστικής (Τρίτη).
  • Ενδυμασία Παρέλασης: σκούρο τζιν παντελόνι χωρίς σχέδια, λευκό μακρυμάνικο πουκάμισο, μαύρα παπούτσια χωρίς σχέδια.
  • Στις 8-10-2018, η Γ’ τάξη θα συμμετάσχει στην ευρωπαϊκή γιορτή πουλιών στο πόρτο Λάγος.