Α Δημοτικού - 13 Δεκεμβρίου 2019

Παραγωγή Λόγου

Γράψαμε την πρώτη παραγωγή λόγου- γράμμα στον Άγιο Βασίλη. Μέσω ενός προγράμματος των ΕΛΤΑ τα γράμματα θα ταχυδρομηθούν, ώστε οι μαθητές να έχουν απάντηση και κάποιο συμβολικό δωράκι.

Κάναμε ασκήσεις στο τετράδιο.

activity book p. 22-26

1. Την 5η και 6η ώρα κάναμε πρόβα για την χριστουγεννιάτικη γιορτή.
  2. Στην τάξη μας θα κάνουμε ανταλλαγή δώρων. Παρακαλώ ο κάθε μαθητής να φέρει από ένα συμβολικό δωράκι, ουδέτερο για όλους, τυλιγμένο σε συσκευασία δώρου!
  3. Υπενθυμίζεται  ότι για την χριστουγεννιάτικη παράσταση οι μαθητές, θα χρειαστεί να ντυθούν με τα ρούχα που αναγράφονται στα καθήκοντα των παιδιών.
  4. Την Τρίτη 17/12 θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική συνάντηση γονέων και εκπαιδευτικών από τις 14:30 έως τις 16:00. Για τα αγγλικά η ενημέρωση θα γίνει την ίδια μέρα 13:00-14:30.
  5. Την Παρασκευή 20/12/2019 θα πραγματοποιηθεί εκδρομή με το σχολείο στο χριστουγεννιάτικο πάρκο της ΟΝΕΙΡΟΥΠΟΛΗΣ στη Δράμα. Όσοι ενδιαφέρονται παρακαλώ να φέρουν υπογεγραμμένες τις δηλώσεις και τα χρήματα. Το κόστος είναι 7 ευρώ.

Καλό Σαββατοκύριακο!