Α Δημοτικού - 16 Δεκεμβρίου 2019

“Ψιχάλες”

• Τ.Ε. σελ. 66-67
  • Αντιγραφή στο πρώτης γραφής: “Ψ ψ, Ψάξε στο πιο ψηλό βουνό.”
  • Β.Μ. σελ. 72-73
  • Αντιγραφή στο μπλε γραφής: “Ψιχάλες έπεφταν στη διψασμένη γη.”

Κεφ. 30 “Αφαίρεση με αφαιρετέο μεγάλο αριθμό”.

• Β.Μ. σελ. 74-75
  • Τ.Ε. σελ. 34-35

Ορθογραφία: Ψιχάλες έπεφταν στη διψασμένη γη.”

Ανάγνωση: Το κείμενο στη σελ. 72 Β.Μ.

• Την 5η , 6η και 7η ώρα κάναμε πρόβα για την χριστουγεννιάτικη γιορτή.
  • Στην τάξη μας, την Τετάρτη θα κάνουμε ανταλλαγή δώρων. Παρακαλώ ο κάθε μαθητής να φέρει από ένα συμβολικό δωράκι, ουδέτερο για όλους, τυλιγμένο σε συσκευασία δώρου!
  • Υπενθυμίζεται  ότι για την χριστουγεννιάτικη παράσταση οι μαθητές, θα χρειαστεί να ντυθούν με τα ρούχα που αναγράφονται στα καθήκοντα των παιδιών.
  • Αύριο, Τρίτη 17/12 θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική συνάντηση γονέων και εκπαιδευτικών από τις 14:30 έως τις 16:00. Για τα αγγλικά η ενημέρωση θα γίνει την ίδια μέρα 13:00-14:30.
  • Την Παρασκευή 20/12/2019 θα πραγματοποιηθεί εκδρομή με το σχολείο στο χριστουγεννιάτικο πάρκο της ΟΝΕΙΡΟΥΠΟΛΗΣ στη Δράμα. Όσοι ενδιαφέρονται παρακαλώ να φέρουν υπογεγραμμένες τις δηλώσεις και τα χρήματα. Το κόστος είναι 7 ευρώ.

Αγαπητοί γονείς,

το σχολείο μας προσπαθώντας να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές στο πνεύμα των Χριστουγέννων, στο πνεύμα της αγάπης, της αλληλεγγύης και της προσφοράς στους συνανθρώπους μας αποφάσισε φέτος τα Χριστούγεννα να συγκεντρώσει χρήματα για την ενίσχυση απόρων οικογενειών της πόλης μας. Σας παρακαλούμε να στηρίξετε την κοινωνική αυτή δράση και να συνεισφέρετε κατά το δυνατόν γι’ αυτόν τον σκοπό.

Καλή εβδομάδα!!