Α Δημοτικού - 17 Δεκεμβρίου 2019

• Β.Μ. σελ. 76-77

Λογοτεχνική ώρα

“Ο Καρυοθραύστης”

Γνωριμία με τον συγγραφέα και συζήτηση για το περιεχόμενο του βιβλίου. Διαβάσαμε την πρώτη σελίδα (“Ήταν Παραμονή…έβαλε για ύπνο.”).

Να μάθετε την ονομασία κάθε γράμματος.

Λογοτεχνική ώρα

Για αύριο να φέρετε το λογοτεχνικό σας βιβλίο.

1. Μοιράστηκε στα παιδιά το πρώτο τους λογοτεχνικό βιβλίο. Σας στέλνω σχετική ενημερωτική επιστολή. Παρακαλώ, να φέρετε άμεσα τα χρήματα (11 ευρώ). Η απόδειξη βρίσκεται μέσα στο βιβλίο.
  2. Την 6η και 7η ώρα κάναμε πρόβα για την χριστουγεννιάτικη γιορτή.
  3. Την  5η ώρα στην μία ώρα των μαθηματικών κάναμε το μάθημα της λογοτεχνικής ώρας.
  4. Στην τάξη μας, αύριο θα κάνουμε ανταλλαγή δώρων. Παρακαλώ ο κάθε μαθητής να φέρει από ένα συμβολικό δωράκι, ουδέτερο για όλους, τυλιγμένο σε συσκευασία δώρου!
  5. Υπενθυμίζεται  ότι για την χριστουγεννιάτικη παράσταση οι μαθητές, θα χρειαστεί να ντυθούν με τα ρούχα που αναγράφονται στα καθήκοντα των παιδιών.
  6. Την Παρασκευή 20/12/2019 θα πραγματοποιηθεί εκδρομή με το σχολείο στο χριστουγεννιάτικο πάρκο της ΟΝΕΙΡΟΥΠΟΛΗΣ στη Δράμα. Όσοι ενδιαφέρονται παρακαλώ να φέρουν υπογεγραμμένες τις δηλώσεις και τα χρήματα. Το κόστος είναι 7 ευρώ.