Α Δημοτικού - 24 Οκτωβρίου 2019

”Ρινόκερος και κόκορας”

Β.Μ. σελ. 38-39

Αντιγραφή στο μπλε τετράδιο γραφής: ”Παρέα περπατάνε. σε παραλία πάνε.”

Κάναμε από το επαναληπτικό φυλλάδιο 2η ενότητα ”Πρόσθεση και ανάλυση αριθμών μέχρι το 5″ σελ. 7-8.

Μελέτη Περιβάλλοντος

”Ο ήλιος, ο Ηλιάτορας, ο Πετροπαιχνιδιάτορας”

• Τ.Ε. σελ. 17

Ορθογραφία: ”Παρέα περπατάνε. σε παραλία πάνε.”

Ανάγνωση: Το σκιασμένο κείμενο σελ. 38 ”Ρινόκερος….πάνε”.

1. Αύριο το πρώτο δίωρο θα κάνουμε τις επετειακές ενότητες της Γλώσσας για την 28η Οκτωβρίου. Θα ακολουθήσει γιορτή. Θα αποχωρήσετε 11.15.Οι δραστηριότητες δε θα πραγματοποιηθούν. Το βιβλίο της Γλώσσας που θα χρειαστούμε αύριο έχει παραμείνει στο σχολείο. Μαζί σας να έχετε μόνο μια μικρή τσάντα με νερό και φαγητό.
  2. Σήμερα κάναμε επανάληψη σε όλα τα κείμενα που είχαμε για ανάγνωση από την σελίδα 22 έως 39 στο Βιβλίο Μαθητή. Επίσης κάναμε επανάληψη στις συλλαβές τα, τε, το, πα, πε, πο, σα, σε, σο, κα, κε, κο, να, νε, νο, ρα,ρε, ρο. Επομένως, τα παιδιά μέσα στο Σαββατοκύριακο πρέπει να κάνουν επανάληψη όλα τα κείμενα που είχαμε για ανάγνωση  (τα σκιασμένα κομμάτια σελ. 22-39 Β.Μ.) καθώς και τις παραπάνω συλλαβές (όταν διαβάζουμε δείχνουμε πάντα με το χεράκι).
  3. Την  επόμενη Τετάρτη 30/10/2019 θα γιορτάσουμε το Halloween. Την Τρίτη 29/10 ο καθένας θα φέρει από μία συσκευασία mini γλυκών και να έχετε μαζί σας πορτοκάλια ή μανταρίνια (ένα- δύο). Μπορείτε να έρθετε ντυμένοι (σχετικά με το Halloween).
  4. Την Τρίτη 19/11/2019 θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική εκδρομή της Α’ Β’ Γ’ στη Θεσσαλονίκη. Θα επισκεφθούμε το θεματικό πάρκο Μουσείο “Οδύσσεια”. Επίσης θα παρακολουθήσουν διαδραστική παράσταση στο ΝΟΗΣΙΣ. Οι μαθητές θα συνοδεύονται από τους γονείς τους και τους δασκάλους των τάξεων. Το κόστος της εκδρομής  είναι 15 ευρώ το άτομο. Παρακαλώ να δηλώσετε συμμετοχή στις δηλώσεις.