Α Δημοτικού - 11 Ιανουαρίου 2021

ΓΛΩΣΣΑ

• Γράψαμε άγνωστη ορθογραφία.
  • Κάναμε επανάληψη στα γράμματα της Αλφαβήτα και τα δίψηφα γράμματα.

“Το καπέλο περπατάει”

• Τ.Ε. σελ. 6-7

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

• Θυμηθήκαμε τους αριθμούς μέχρι το 50.
  • Κάναμε μία μικρή εισαγωγή στις μονάδες και δεκάδες.

Κεφ. 33: “Οργάνωση συλλόγων – Αριθμοί μέχρι το 50”

• Β.Μ. σελ. 12-13

ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

• Μιλήσαμε για το πως περάσανε οι μαθητές κατά την διάρκεια της καραντίνας και των γιορτών.

ΓΛΩΣΣΑ

Ανάγνωση: την άσκηση 2 σελ.7 από το Τ.Ε.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

1. Αύριο, παρακαλώ οι μαθητές να έχουν μαζί τους το λογοτεχνικό βιβλίο που είχαν να διαβάσουν κατά την διάρκεια των γιορτών.
  2. Το Ανθολόγιο και το επαναληπτικό φυλλάδιο της ανάγνωσης μπορούν να παραμείνουν σπίτι μέχρι να το χρειαστούμε. Όταν το χρειαστούμε θα έχετε και τη σχετική ενημέρωση. Τα φυλλάδια της γλώσσας ενοτήτων4-5-6 να τα έχουν καθημερινά οι μαθητές τους φακέλους τους.
  3. Μοιράστηκε στα παιδιά το δεύτερο τεύχος της Γλώσσας (Βιβλίο Μαθητή και Τετράδιο Εργασιών).Παρακαλώ, τα νέα βιβλία να ντυθούν με διαφανές αυτοκόλλητο.
  4. Τα  α’ τεύχη της Γλώσσας και των Μαθηματικών έχουν ολοκληρωθεί όπως  και τα booklet των αντίστοιχων ενοτήτων και μπορούν να παραμείνουν στο σπίτι. Τα νέα τεύχη της γλώσσας και των μαθηματικών να ντυθούν με διαφανές αυτοκόλλητο.
  5. Τα μπλε και τα πρώτης γραφής τετράδια έχουν παραμείνει στο σχολείο.
  6. Σήμερα μοιράστηκε στους μαθητές και το Δ’ τεύχος του τετραδίου εργασιών των μαθηματικών ώστε να είμαστε πλήρως προετοιμασμένοι για κάθε ενδεχόμενο.
  7.  Υπάρχει μια σχετική ενημέρωση στο φάκελο των παιδιών για τις αλλαγές που θα γίνουν στο πρόγραμμα.

Καλή χρονιά με υγεία!
Εύχομαι η καινούρια χρονιά να φέρει μόνο χαρά σε εσάς και στις οικογένειέ
ς σας.