Α Δημοτικού - 1 Οκτωβρίου 2020

Ενότητα 2η: “Ένα χελιδόνι”

• Τ.Ε. σελ.22-23
  • Αντιγραφή στο πρώτης γραφής και πρόχειρο: “Εε, έχει” σελ.18

Ολοκληρώσαμε το επαναληπτικό φυλλάδιο της 1ης ενότητας των μαθηματικών “Οι αριθμοί μέχρι το 5-Χώρος και σχήματα”.

Μελέτη Περιβάλλοντος

mini project: “Ανθρώπινο σώμα”

• Μιλήσαμε για τις 5 αισθήσεις και παίξαμε ένα βιωματικό παιχνίδι για την καλύτερη κατανόηση των αισθήσεων μας.

Ορθογραφία: ” Εε ,έχει”

1. Παρακαλώ να επιστραφεί άμεσα το Ατομικό Δελτίο Υγείας συμπληρωμένο από τον γιατρό.
  2. Παρακαλώ να φέρετε 30 ευρώ για τα βιβλία της Πληροφορικής.
  3. Παρακαλώ τα παιδιά πάντοτε τουλάχιστον μία επιπλέον μάσκα μαζί τους.
  4. Το επαναληπτικό φυλλάδιο της 1ης ενότητας των μαθηματικών “Οι αριθμοί μέχρι το 5-Χώρος και σχήματα” θα δωθεί αύριο στους μαθητές.
  5. Με αφορμή την παγκόσμια ήμερα ηλικιωμένων στην ώρα των εικαστικών φτιάξαμε κάρτες και ζωγραφιές για τους παππούδες και για τις γιαγιάδες.
  6. Στο φάκελο των παιδιών υπάρχει ένα έντυπο γονικής συγκατάθεσης για ανάρτηση φωτογραφιών ή βίντεο στην σχολική μας ιστοσελίδα.
  7. Την Παρασκευή 02/10/2020 την τελευταία ώρα θα γίνει ομιλία σε κάθε τάξη για την επέτειο της Απελευθέρωσης της Ξάνθης. Οι μαθητές θα αποχωρήσουν κανονικά 13.30

Καλό μήνα!