Α Δημοτικού - 17 Σεπτεμβρίου 2020

“Που είναι ο Άρης”

• Βιβλίο Μαθητή (Β.Μ.) σελ. 14-15
  • Τετράδιο εργασιών (Τ.Ε.) σελ. 10
  • Αντιγραφή στο πρώτης γραφής: “πίτα, πατάτα, Ο ο!Πο, πο!”

Κεφάλαιο 2: “Γεωμετρικά σχήματα”

• Βιβλίο Μαθητή: σελ.14-15

Μελέτη Περιβάλλοντος

Μini project: “Το σχολείο και το περιβάλλον του”

Μιλήσαμε για την ζωή στο σχολείο και την τάξη. Συγκεκριμένα για τις αίθουσες, τον εξοπλισμό και τους χώρους ενός σχολείου.

Ανάγνωση: τα κυκλωμένα σελ 14-15 από το βιβλίο μαθητή σελ.14-15 “Τα τα τα τα τα τα, παπί, πατάτα, παπα, Οο!  πο πο, το παπί”

1. Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να προμηθευτούν το τετράδιο πρώτης γραφής.
  2. Παρακαλώ να φέρετε 29€ για τα βιβλία των Αγγλικών
  3. Παρακαλώ να ντυθούν όλα τα βιβλία.
  4. Μέσα στον φάκελο των παιδιών υπάρχει το πρόγραμμα και το Ατομικό Δελτίο Υγείας, το οποίο παρακαλώ να επιστραφεί εγκαίρως συμπληρωμένο από τον γιατρό.
  5. Για το  μάθημα γυμναστικής: Καθημερινά οι μαθητές να φορούν αντηλιακό, να έχουν το καπέλο τους, μία αλλαξιά και αρκετό νερό.
  6. Παρακαλώ ο κάθε μαθητής να έχει το προσωπικό του σακουλάκι για να τοποθετεί στο διάλειμμα τη μάσκα του.
  7. Φέτος το εστιατόριο του σχολείου μας δεν θα λειτουργήσει, οπότε  θα ήταν καλό οι μαθητές να έχουν αρκετό κολατσιό.