Α Δημοτικού - 21 Οκτωβρίου 2021

“Νυχτώνει”

• Τ.Ε. σελ. 30-31
  • Αντιγραφή στο μπλε τετράδιο: ” Σσς… Τι να είναι; “
  • Κάναμε επανάληψη στις συλλαβές πα, πε, πο, πι, τα, τε, το, τι, λα, λε, λο, λι, σα, σε, σο, σι, κα, κε, κο, κι, να, νε, νο, νι και ανάγνωση όλων των προηγούμενων κειμένων στο Β.Μ.

Μελέτη περιβάλλοντος

Στην ώρα της μελέτης η τάξη μας μάζεψε τις ελιές από τα δέντρα του σχολείου μας.

Ορθογραφία: Σσς… Τι να είναι;

Σήμερα κάναμε επανάληψη στα κείμενα του σχολικού μας βιβλίου σελ. 22 έως 37 καθώς και στις συλλαβές πα, πε, πο, πι, τα, τε, το, τι, λα, λε, λο, λι, σα, σε, σο, σι, κα, κε, κο, κι, να, νε, νο, νι. Οπότε τα παιδιά θα έχουν να κάνουν επανάληψη τα κείμενα από το Β.Μ. σελ. 22-37 αλλά και στις συλλαβές (όταν διαβάζουμε δείχνουμε πάντα με το χεράκι).

1. Μαθαίνουμε πάντα πολύ καλά την ορθογραφία και την ανάγνωση μας και την κάνουμε εξάσκηση όσες φορές χρειάζεται για να είμαστε έτοιμοι. Επίσης δεν ξεχνάμε να έχουμε εξοπλισμένη την κασετίνα μας με ξυσμένα μολύβιασβήστρες και ξύστρα.
  2.  Η αντιγραφή στο μπλε τετράδιο γίνεται μόνο στο σχολείο. Δεν είναι εργασία για το σπίτι. Στο σπίτι μαθαίνουμε μόνο την  ορθογραφία μας και την ανάγνωση.
  3. Παρακαλώ τα παιδιά να έχουν πάντοτε μαζί τους τουλάχιστον μία επιπλέον μάσκα.
  4. Τα παιδιά να έχουν πάντα μαζί τους μια αλλαξιά (ρουχάκια, κάλτσες και εσώρουχο).