Α Δημοτικού - 24 Σεπτεμβρίου 2020

Ενότητα 2η: “Αντίο, θάλασσα”

• Β.Μ. σελ. 22-23
  • Αντιγραφή στο μπλε τετράδιο: “Μαμά, έλα! Πάμε!

Κεφ.5: “Αρίθμηση, ανάγνωση και γραφή αριθμών”

• Β.Μ. σελ.22-23
  • Τ.Ε. σελ.18-19

Μελέτη Περιβάλλοντος

Μini project: “Το σχολείο και το περιβάλλον του”

• Μιλήσαμε για τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε σε περίπτωση σεισμού και πραγματοποιήσαμε μία άσκηση σεισμού.

Ανάγνωση: Το σκιασμένο κείμενο σελ. 22 από το Β.Μ.

Ορθογραφία: “Μαμά, έλα! Πάμε!”

Παρστηρήσεις

1. Στο ντοσιέ των παιδιών υπάρχει μία αίτηση για τις σχολικές δραστηριότητες. Όσοι θα συμμετάσχετε σε κάποια δραστηριότητα παρακαλώ να φέρετε συμπληρωμένη την αίτηση μέχρι Τετάρτη 30/9.
  2. Μοιράστηκαν στα παιδιά τα βιβλία των αγγλικών. Παρακαλώ να ντυθούν με αυτοκόλλητο και να επιστραφούν μέχρι την Παρασκευή στο σχολείο. Μέσα στο φάκελο υπάρχει η απόδειξη από τα βιβλία.
  3. Τα βιβλία των αγγλικών θα παραμένουν στο σχολείο.
  4. Παρακαλώ όσοι δεν έχετε προμηθευτεί τα κόκκινα τετράδια(ορθογραφίας) και το άσπρο(πρόχειρο) να γίνει άμεσα.
  5. Για τους γονείς: Η ώρα επικοινωνίας με την εκπαιδευτικό της τάξης θα είναι κάθε Παρασκευή 12.05-12.45.
  6. Παρακαλώ να επιστραφεί άμεσα το Ατομικό Δελτίο Υγείας συμπληρωμένο από τον γιατρό.
  7. Για το  μάθημα γυμναστικής: Καθημερινά οι μαθητές να φορούν αντηλιακό, να έχουν το καπέλο τους, μία αλλαξιά και αρκετό νερό.
  8. Παρακαλώ ο κάθε μαθητής να έχει το προσωπικό του σακουλάκι για να τοποθετεί στο διάλειμμα τη μάσκα του.