Α Δημοτικού - 16 Μαρτίου 2021

ΓΛΩΣΣΑ

• Γράψαμε γνωστή ορθογραφία.
  • Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.
  • Μιλήσαμε για αρσενικά, θηλυκά και ουδέτερα.

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

• Booklet 5η-6η-7η ενότητα σελ.18 ασκ. 2 και σελ.19

ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

“Τα φυτά του τόπου μου”

• Β.Μ. σελ. 124

ΓΛΩΣΣΑ

Άσκηση: από το Τ.Ε. σελ. 45 ασκ. 8

Αντιγραφή στο πρώτης γραφής: “Μένω στη διεύθυνση…………..” ( Να συμπληρώσετε τη διεύθυνσή σας).

Ορθογραφία: “Μένω στη διεύθυνση…………..”

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να παρακολουθούν καθημερινά τα καθήκοντα της τάξης τους, καθώς και τα email του σχολείου.

• Επιπλέον υλικό θα αναρτάται σταδιακά στην ιστοσελίδα του σχολείου: http://axion.edu.gr/eclass

• Παρακαλώ τις αντιγραφές , ορθογραφίες και ασκήσεις των παιδιών να  τις στέλνετε με φωτογραφία στο email της εκπαιδευτικού: elenibalaktsi@gmail.com

• Αύριο 17/3/2021 και ώρα 9:00-10:00 θα υπάρξει τηλεφωνική επικοινωνία της εκπαιδευτικού της τάξης για την πρόοδο των μαθητών.

• Την Παρασκευή 26/3/2021 και ώρα 12:00-13:00 θα υπάρξει τηλεφωνική επικοινωνία της εκπαιδευτικού των αγγλικών για την πρόοδο των μαθητών.

Καλή Σαρακοστή!!