Α Δημοτικού - 23 Μαρτίου 2021

ΓΛΩΣΣΑ

Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία.

“Παίζουμε παντομίμα;”

• Β.Μ. σελ. 48-49

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Κεφ. 54 “Μέτρηση μεγεθών”

• Β.Μ. σελ.58-59
  • T.E. σελ. 14 ασκ. 1 και 2

ΓΛΩΣΣΑ

Αντιγραφή στο πρώτης γραφής: ” Εγώ στην παντομίμα θα κάνω τον αρχηγό των ζώων.”

Ορθογραφία: “Εγώ στην παντομίμα θα κάνω τον αρχηγό των ζώων.”

Ανάγνωση: το κείμενο σελ. 48 από το Β.Μ.

Η αντιγραφή, η ορθογραφία και η ανάγνωση είναι για την Παρασκευή!

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

• Αύριο θα χρειαστούμε το βιβλίο της Γλώσσας.

• Την Παρασκευή 26/3/2021 και ώρα 12:00-13:00 θα υπάρξει τηλεφωνική επικοινωνία της εκπαιδευτικού των αγγλικών για την πρόοδο των μαθητών.

• Παρακαλώ τις αντιγραφές , ορθογραφίες και ασκήσεις των παιδιών να  τις στέλνετε με φωτογραφία στο email της εκπαιδευτικού: elenibalaktsi@gmail.com

• Παρακαλώ πολύ να μάθετε τα ποιήματα σας μέχρι αύριο 24/03. θα τα βρείτε στην ιστοσελίδα του σχολείου. https://www.axion.edu.gr/eclass/και στη συνομιλία μας στο skype.

• Παρακαλώ πολύ μέχρι αύριο να έχετε κάνει το κολάζ σας. Να χρησιμοποιήσετε τις φωτογραφίες που σας έχω στείλει στην συνομιλία, να τις ζωγραφίσετε, να τις κόψετε και να τις κολλήσετε πάνω στο χαρτονάκι σας, γράφοντας ένα σύνθημα. Έχουν ανέβει και στο σάιτ του σχολείου.

• Αύριο 24/03 9.00-10.00 θα πούμε τα ποιήματά μας και θα παρουσιάσουμε τα κολλάζ μας. Θα τελειώσουμε στις 10:00 π.μ.

• Την Πέμπτη 25/3 δεν θα πραγματοποιηθούν μαθήματα λόγω της εθνικής μας εορτής.