Α Δημοτικού - 25 Μαΐου 2021

ΓΛΩΣΣΑ

• Κάναμε εξάσκηση στην ανάγνωση.

“Αντίο, όνειρά μου”

• Τ.Ε. σελ. 71-72
  • Booklet σελ. 20

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Κεφ. 53 “Εισαγωγή στο πολλαπλασιασμό”

• Τ.Ε. σελ.12-13
  • Booklet σελ. 4,5,7

ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

Mini project: “Ο κόσμος των ζώων”

• Μιλήσαμε για τα ζώα που ζουν στη ζούγκλα.
  • Αναθέσαμε ποιο ζώο θα έχει ο κάθε μαθητής (Σε ένα φύλλο Α4 να βρουν πληροφορίες για το ζώο τους, με 1-2 παραγράφους και 3-4 φωτογραφίες.)

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΗ ΩΡΑ

Διαβάσαμε το “Δώσε την αγάπη”  της Αγγελικής Βαρελά από τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας.

ΓΛΩΣΣΑ

Ανάγνωση: από το επαναληπτικό φυλλάδιο ανάγνωσης το κείμενο “Ο πόλεμος των όσπριων”.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

1. Το νέο μας λογοτεχνικό βιβλίο θα είναι “Μια θάλασσα πλαστικά” της Κατρίνας Τσάνταλη εκδόσεις διόπτρα και κοστίζει 9,40. Παρακαλώ να φέρετε τα χρήματα.
  2. Αύριο το μάθημα των Αγγλικών δεν θα πραγματοποιηθεί και θα υπάρξει σχετική ενημέρωση για την αναπλήρωση του. Οπότε αύριο οι μαθητές να έχουν μαζί τους και τα Μαθηματικά.
  3. Παρακαλώ οι μαθητές να φροντίζουν να έχουν καθημερινά μαζί τους  το καπέλο τους, αρκετό νερό, μια αλλαξιά, 3-4 μάσκες και να φορούν αντηλιακό.
  4. Παρακαλώ πολύ μέχρι την Πέμπτη 27/05 να έχετε βρει τις πληροφορίες για τα ζώα που έχει ο κάθε μαθητής.
    Παναγιώτης – παπαγάλος
    Μάξιμος -λιοντάρι