Α Δημοτικού - 17 Οκτωβρίου 2022

Β.Μ. Ανάγνωση τις χρωματισμένες προτάσεις των μαθημάτων με τα γράμματα: Οο, Ρρ, Ιι

Β.Μ. σελ. 41

Αντιγραφή στο μπλε τετράδιο: “Και τι έχεις στο σακί;”

Corpus επαναληπτικών ασκήσεων γλώσσας σελ. 1-3

Β.Μ. Κεφάλαιο 14Α “Γραφή της πρόσθεσης με τη χρήση συμβόλων” σελ. 34-35

Μελέτη Περιβάλλοντος

Ολοκληρώσαμε την κατασκευή μας για την υγιεινή διατροφή και παρακολουθήσαμε σχετικό βίντεο.

Για αύριο θα έχουμε για ορθογραφία και ανάγνωση τη χρωματισμένη πρόταση από Β.Μ. σελ. 41 Και τι έχεις στο σακί;”

Παρακαλώ το corpus της γλώσσας που μοιράστηκε σήμερα στους μαθητές να το έχουν καθημερινά μαζί τους μέχρι να το ολοκληρώσουμε.

Για το σπίτι:

Β.Μ. Κεφ. 14Α άσκηση 2 σελ. 34

Β.Μ. Κεφ. 14Α να μάθετε καλά τα κουτάκια της θεωρίας που σημειώσαμε

Παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρετε από ένα μαντήλι στο σχολείο για το μάθημα της γυμναστικής. Θα παραμείνει στο ράφι μέχρι το τέλος της χρονιάς.

Στα κόκκινα τετράδια των μαθητών έχει κολληθεί το ποίημα τους για τη γιορτή της επετείου της 28ης Οκτωβρίου. Παρακαλώ να το μάθουν πολύ καλά εντός των επόμενων ημερών.

Καλή εβδομάδα!