Α Δημοτικού - 18 Σεπτεμβρίου 2023

Βιβλίο Μαθητή : σελ. 12-13

Τετράδιο Εργασιών : σελ. 9

Γράψαμε στο τετράδιο πρώτης γραφής :

• τα τα τα
  • παπί, πίτα

Αριθμοί 1-10  στον πίνακα.

Μελέτη Περιβάλλοντος

Βιβλίο Μαθητή : “Η ομάδα μια αγκαλιά, δάσκαλοι με τα παιδιά” σελ. 13, “Πώς ζούμε στην τάξη;” 14-16

Να γράψουν όλοι οι μαθητές στο απλό μπλε τετράδιο το ονοματεπώνυμό τους, τις συλλαβές πα, πι, τα και τις λέξεις πίτα και παπί από 5 φορές.

Θα τα γράψουμε αύριο ορθογραφία.

1. Παρακαλώ πολύ να αγοράσετε το συντομότερο τα βιβλία που ζητήθηκαν και να ντύσετε όλα τα βιβλία.
  2. Στο σχολείο έχουμε αφήσει τα βιβλία της Μελέτης Περιβάλλοντος, το Πρόχειρο (άσπρο), το τετράδιο Παραγωγής Λόγου (κίτρινο) και το τετράδιο Μαθηματικών (Πράσινο) καθώς και τα μπλοκ και τα είδη ζωγραφικής.
  3. Παρακαλώ να πάρουν όλα τα  παιδιά το τετράδιο Πρώτης Γραφής! (Πρώτη Γραφή. Ένα τετράδιο για όλο τον χρόνο. Φανή Αναγνώστου. Εκδόσεις Πατάκη.)
  4. Μέσα στον φάκελο των παιδιών υπάρχει το νέο πρόγραμμα και το Ατομικό Δελτίο Υγείας, το οποίο παρακαλώ να επιστραφεί εγκαίρως συμπληρωμένο από τον γιατρό.
  5. Για τα Αγγλικά: να φέρουν τα παιδιά τα χρήματα των βιβλίων : 35 ευρώ.
  6. Για το μάθημα γυμναστικής: Οι μαθητές να φορούν αθλητικά παπούτσια, αντηλιακό, να έχουν το καπέλο τους, μία αλλαξιά και αρκετό νερό.
  7. Να κοιτάτε καθημερινά τα καθήκοντα.
  8. Μοιράστηκαν υπεύθυνες δηλώσεις συγκατάθεσης για δημοσιοποίηση οπτικοακουστικού υλικού. Παρακαλώ να επιστραφούν υπογεγραμμένες.
  9. Παρακαλούνται οι μαθητές να έχουν καθημερινά μαζί τους τα παρακάτω: Βιβλίο Μαθητή και Τετράδια Εργασιών γλώσσας, κόκκινο τετράδιο (ορθογραφίας), μπλε απλό τετράδιο(γραφής), γαλάζιο τετράδιο πρώτης γραφής.
  10. Παρακαλώ να φέρετε όλοι 18€ για τα βιβλία των Μαθηματικών.

Την Τρίτη 19/09 :

στις 12:00 Εκπρόσωπος της εταιρίας express publishing θα ενημερώσει τους γονείς Α‘, Β‘ και Γ‘ τάξης για τα βιβλία των Αγγλικών

και στις 13:30 θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική συνάντηση γονέων.

Την Τετάρτη 20/09 οι μαθητές της Α’, Β’ και Γ’ τάξης θα σπείρουν χειμωνιάτικα λαχανικά στον σχολικό λαχανόκηπο. Παρακαλώ όλοι οι μαθητές της Α’ να φέρουν από μια ρίζα ρόκας.

email : goulamaria5@gmail.com

Καλή εβδομάδα!