Α Δημοτικού - 19 Φεβρουαρίου 2024

ΒΜ σελ. 86-87

Λογοτεχνία

5ος μύθος- Η αλεπού και ο κόρακας

ανάγνωση, κατανόηση και θεατρικές προεκτάσεις

Εικαστικά

Ζωγραφιά για τον μύθο

Activity book σελ. 22-23-24

1.Αντιγραφή (5φ) και Ορθογραφία:

Μαϊμού, κοίτα τον εαυτό σου και μη με κοροϊδεύεις!

(όπως σελ. ΤΠΓ γαλάζιο σελ. 59)

ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι μαθητές θα γράφουν πλέον μόνοι τους 5 φορές την αντιγραφή τους στο μπλε τετράδιο και θα την μαθαίνουν για ορθογραφία απέξω !

2. Ανάγνωση: ΒΜ σελ. 36

3. ΤΠΓ γαλάζιο σελ. 59

Λογοτεχνία

Για την Δευτέρα 26/2 :

Τα παιδιά να διαβάσουν και να κατανοήσουν (με την βοήθειά σας μόνο αν χρειαστεί) τον 6ο μύθο – Η αλεπού με την κομμένη ουρά, ώστε να μπορούν να απαντήσουν σε ερωτήσεις κατανόησης.

Ακολουθούμε πορεία προς την αυτονομία και την ενίσχυση της αυτοπεποίθησης, οπότε δίνουμε το ελεύθερο στα παιδιά να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους σε όλα τα επίπεδα! Ενισχύστε κι εσείς τον αγώνα τους!

Σημαντικά

• Το επόμενο μάθημα Λογοτεχνίας θα γίνει κανονικά Δευτέρα 26/2 στην βιβλιοθήκη του σχολείου.

Σας παρακαλώ να φέρετε 1 μαξιλαράκι για το πάτωμα, καθώς το μάθημα γίνεται στην βιβλιοθήκη του σχολείου. Το μαξιλάρι θα παραμείνει στο σχολείο για τις επόμενες φορές.

Σας παρακαλώ να  μην αφήσετε την προετοιμασία του 6ου μύθου- <<Η αλεπού με την κομμένη ουρά>> για τελευταία στιγμή! Θα σας φανεί πολύ!

Μπορείτε για παράδειγμα να διαβάζετε λίγες σελίδες κάθε μέρα!

Ας γίνει επανάληψη μία μέρα πριν και ας τοποθετηθεί το βιβλίο στην τσάντα για το μάθημα.

Θα πραγματοποιηθεί Πρωτάθλημα σκάκι.

Για τους μαθητές και της A’ δημοτικού οι αγώνες του ατομικού πρωταθλήματος θα πραγματοποιηθούν στις 3 Μαρτίου με προσέλευση έως τις 09:30 στην αίθουσα Σκακιστικού Ομίλου Ξάνθης Φίλιππος Αμοιρίδης Θύρα 4.

Επίσης, θα πραγματοποιηθούν και αγώνες ομαδικού πρωταθλήματος και για δημοτικά 9 Μαρτίου με προσέλευση έως τις 09:30 στην αίθουσα Σκακιστικού Ομίλου Ξάνθης Φίλιππος Αμοιρίδης Θύρα 4.

Όσοι ενδιαφέρεστε, παρακαλώ πολύ, να δηλώσετε συμμετοχή μέχρι και την Παρασκευή 01/03/2024 !!!

• Παρακαλώ να μου στείλετε στο email: mariafairytailes@gmail.com μήνυμα με: το ονοματεπώνυμο παιδιού/ιών +  λογαριασμό Skype (όνομα χρήστη). Εάν δεν έχετε, παρακαλώ να δημιουργήσετε έναν! Θα χρειαστεί για τηλεκπαίδευση σε περίπτωση ανάγκης!