Α Δημοτικού - 21 Νοεμβρίου 2022

Γράψαμε ορθογραφία:

τη χρωματισμένη πρόταση του Β.Μ. σελ. 60 (Αλλά το πιο γλυκό γλυκό, τίποτα).

Β.Μ. Ενότητα 4η “Το σύννεφο έφερε βροχή” σελ. 61

Β.Μ. “Μου χαρίζεις την ουρά σου;” σελ. 62-63

Τ.Ε. σελ. 56-57

Στο τετράδιο πρώτης γραφής γράψαμε:

• Ου, ου

Αναφορά στις δεκάδες και τις μονάδες. Ασκήσεις κατανόησης στον πίνακα

Για αύριο θα έχουμε για ορθογραφία:

• Ου, ου
  • Μια ουρά από πούπουλα

Για αύριο θα έχουμε για ανάγνωση:

•  από το Β.Μ. τις χρωματισμένες προτάσεις από το διάλογο της σελίδας 62(Παρακαλώ να διαβάζουν πολύ καλά το κείμενο και τις χρωματισμένες προτάσεις, καθώς και την καθημερινή μας ορθογραφία.  Είναι πολύ σημαντικό!)

Για αύριο θα έχουμε για αντιγραφή:

• Αντιγραφή στο μπλε τετράδιο την πρόταση που θα έχουμε και για ορθογραφία “Μια ουρά από πούπουλα.” και το Ου, ου από 5 φορές.

Για αύριο θα έχουμε από το Β.Μ. του Κεφαλαίου 25 την άσκηση 1

Προτείνεται όσοι μαθητές νιώθουν αδιάθετοι ή είναι συναχωμένοι, εφόσον έρχονται κανονικά στο σχολείο, να φορούν μάσκα για την προστασία όλων μας.

Παρακαλούμε όλοι οι μαθητές τις ημέρες που έχουμε γυμναστική να φοράνε αθλητικά παπούτσια και φόρμες.

Επίσης καλό θα ήταν όλοι να έχουν μια χειμωνιάτικη πλέον ολοκληρωμένη αλλαξιά μαζί τους ή στο ράφι τους στο σχολείο.

Σήμερα μοιράστηκε στους μαθητές ο ρόλος του καθενός για το χριστουγεννιάτικο θεατρικό. Παρακαλώ να μάθουν όλοι οι μαθητές εγκαίρως τα λόγια τους για να ξεκινήσουμε τις πρόβες.

Καλή εβδομάδα!