Α Δημοτικού - 25 Σεπτεμβρίου 2023

Γράψαμε γνωστή ορθογραφία.

Κάναμε ανάγνωση.

Β.Μ. σελ. 20

Γράψαμε στο τετράδιο πρώτης γραφής : με, πανί, πάμε και κάναμε το εικονόλεξο στη σελ. 14

Κεφ. 2 “Γεωμετρικά σχήματα” σελ. 11

Κεφ. 3 “Σύγκριση και εκτίμηση ποσοτήτων” σελ. 12-13

Μελέτη Περιβάλλοντος

Βιβλίο Μαθητή : “Το σχολείο μου” σελ. 17-18

Για αύριο έχουμε :

Ανάγνωση : Βιβλίο Μαθητή σελ.18-19 την υπογραμμισμένη πρόταση.

Ορθογραφία + Αντιγραφή (5 φορές) : Μμ, πάμε, με, πανί.

“Για να γιορτάσουμε κι εμείς την Ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών και να μάθουμε παίζοντας θα φτιάξουμε τη δική μας Μπουγάδα των Γλωσσών. Θα χρειαστούμε ένα παλιό ρούχο που δεν φοράμε πια, σε ανοιχτή απόχρωση όπως φανελάκι, μπλουζάκι ή ό,τι άλλο έχετε διαθέσιμο. Παρακαλούμε να το φέρετε στο σχολείο αύριο Τρίτη 26/9.”

Να κοιτάτε καθημερινά τα καθήκοντα.

Παρακαλώ να επιστραφεί εγκαίρως συμπληρωμένο από τον γιατρό το Ατομικό Δελτίο Υγείας.

Για το μάθημα γυμναστικής: Οι μαθητές να φορούν αθλητικά παπούτσια, αντηλιακό, να έχουν το καπέλο τους, μία αλλαξιά και αρκετό νερό.

Μοιράστηκαν υπεύθυνες δηλώσεις συγκατάθεσης για δημοσιοποίηση οπτικοακουστικού υλικού. Παρακαλώ να επιστραφούν υπογεγραμμένες.

Παρακαλούνται οι μαθητές να έχουν καθημερινά μαζί τους τα παρακάτω: Βιβλίο Μαθητή και Τετράδια Εργασιών γλώσσας, κόκκινο τετράδιο (ορθογραφίας), μπλε απλό τετράδιο(γραφής), γαλάζιο τετράδιο πρώτης γραφής και Βιβλίο Μαθηματικών. (τις μέρες που έχουμε στο πρόγραμμα Μαθηματικά)

Καλή εβδομάδα!

email : goulamaria5@gmail.com