Α Δημοτικού - 27 Σεπτεμβρίου 2021

• Ξεκινήσαμε το επαναληπτικό φυλλάδιο της γλώσσας.
  • Μάθαμε πώς να γράφουμε την ορθογραφία μας.
  • Κάναμε το εικονόλεξο στο τετράδιο πρώτης γραφής.

Από το βιβλίο των μαθηματικών:

• Oλοκληρώσαμε το κεφ. 5 “Αρίθμηση, ανάγνωση και γραφή των αριθμών (Ι) σελ. 17.
  • Κάναμε το κεφ.6 “”Αρίθμηση, ανάγνωση και γραφή των αριθμών (ΙΙ) σελ. 18-19.

Μελέτη περιβάλλοντος

Από το βιβλίο του μαθητή συζητήσαμε το μάθημα “πώς  ζούμε στην  οικογένεια και στη τάξη”.

Ορθογραφία τις λέξεις “πατάτα, πίτα, έλα”

1. Κάθε Τετάρτη 9:30-10:00 η ώρα συνεργασίας με την εκπαιδευτικό της τάξης.
  2. Αύριο θα γράψουμε  πρώτη φορά ορθογραφία. Να έχουν όλοι μαζί τους τα κόκκινα τετράδια.
  3. Παρακαλώ να φέρετε 30Ε για τα βιβλία πληροφορικής.
  4. Μέσα στον φάκελο των παιδιών υπάρχει το πρόγραμμα και το Ατομικό Δελτίο Υγείας, το οποίο παρακαλώ να επιστραφεί εγκαίρως συμπληρωμένο από τον γιατρό.
  5. Παρακαλώ ο κάθε μαθητής να έχει το προσωπικό του σακουλάκι για να τοποθετεί στο διάλειμμα τη μάσκα του και να έχει μαζί του και μια δεύτερη μάσκα.
  6. Φέτος το εστιατόριο του σχολείου μας δεν θα λειτουργήσει, οπότε  θα ήταν καλό οι μαθητές να έχουν αρκετό κολατσιό.
  7. Το χαρτί για τη σχολική κάρτα COVID-19 να το φέρνουν τα παιδιά στο σχολείο και να έχει υπογραφτεί.