Α Δημοτικού - 3 Οκτωβρίου 2022

• το όνομά μας

Β.Μ. σελ. 30-31

Τ.Ε. σελ. 24-25

Στο τετράδιο πρώτης γραφής γράψαμε:

• Το γράμμα Σ σ ς
  • σαλάτα

Β.Μ. Κεφ. 11 “Οι αριθμοί από το 6 έως το 10 (ΙΙ)” σελ. 28-29

Μελέτη Περιβάλλοντος

Β.Μ. Ενότητα 3 “Η οικογένειά μου”

Β.Μ. Κεφάλαιο 2 “Πώς ζούμε στην οικογένεια;” σελ. 29-30

Για την Τετάρτη έχουμε για ορθογραφία:

• Το γράμμα Σ σ ς
  • σαλάτα

Ανάγνωση από το Β.Μ. τις χρωματισμένες προτάσεις από το διάλογο της σελίδας 30

Για εξάσκηση γράφουμε από 10 φορές τους αριθμούς από το 6 έως το 10 στο πράσινο τετράδιο.

• Παρακαλούμε όλοι οι μαθητές να φέρουν εγκαίρως το ποσό των 18ευρώ για τα νέα, ενημερωμένα βιβλία των μαθηματικών και το ποσό των 31,50 ευρώ για τα βιβλία των αγγλικών.

• Μοιράστηκε στα παιδιά ενημερωτικό φυλλάδιο για το μάθημα της πληροφορικής. Σε αυτό αναφέρεται και το κόστος των βιβλίων το οποίο είναι 36ευρώ. Παρακαλώ να τα φέρετε εγκαίρως.

• Την 7η ώρα πραγματοποιήθηκε ομιλία για την επέτειο της απελευθέρωσης της Ξάνθης.

• Αύριο το σχολείο μας θα παραμείνει κλειστό λόγω της τοπικής αργίας.

• Την Τετάρτη 5/10/2022 αν το επιτρέψει ο καιρός θα πραγματοποιηθούν αθλητικές δραστηριότητες ενόψει της ημέρας σχολικού αθλητισμού. Θα κάνουμε μάθημα μόνο το πρώτο δίωρο και θα σχολάσουμε κανονικά. Παρακαλούμε να έχουν όλοι οι μαθητές μαζί τους μια ολοκληρωμένη αλλαξιά ρούχων, αρκετό νερό και κολατσιό!
  • Για τις δραστηριότητες η κάθε τάξη θα φοράει μπλουζάκι με ένα συγκεκριμένο χρώμα.

Α τάξη: κόκκινο μπλουζάκι

Β τάξη: πράσινο μπλουζάκι

Γ τάξη: μπλε μπλουζάκι

Δ τάξη: κίτρινο μπλουζάκι

Ε τάξη: άσπρο μπλουζάκι

Στ τάξη: μαύρο μπλουζάκι

• Παρακαλώ την Τετάρτη 5/10/2022 να έχουν όλοι οι μαθητές μαζί τους τα βιβλία της γλώσσας (Β.Μ. και Τ.Ε.) και το γαλάζιο, μπλε και κόκκινο τετράδιο.

• Καλή εβδομάδα και καλό μήνα!