Α Δημοτικού - 31 Οκτωβρίου 2022

Ανάγνωση τις χρωματισμένες προτάσεις από το Β.Μ. σελ. 46 (Θθ) “Θέατρο σκιών” και 48 (Μμ) “Μύτη σαν σαλάμι“

Β.Μ. “Μήλα και καμήλα” σελ. 50-51

Τ.Ε. σελ. 42-43

Στο τετράδιο πρώτης γραφής γράψαμε:

• Το γράμμα Ηη
  • Είναι μαθητής

Β.Μ. Κεφάλαιο 17 “Οι αριθμοί από το 10 έως το 20” σελ. 44-45

Στο πράσινο τετράδιο γράψαμε τους αριθμούς από το 10 έως το 20 από 5 φορές

Για αύριο θα έχουμε για ορθογραφία:

• το γράμμα Ηη
  • Είναι μαθητής
  • το ονοματεπώνυμό μας (ολόκληρο)

Ανάγνωση από το Β.Μ. τις χρωματισμένες προτάσεις από το διάλογο της σελίδας 50

(Παρακαλώ να διαβάζουν πολύ καλά το κείμενο και τις χρωματισμένες προτάσεις. Είναι πολύ σημαντικό να κάνουν ανάγνωση και να τη θυμούνται)

Για αύριο θα έχετε να γράψετε στο πράσινο τετράδιο τους αριθμούς από το 10 έως το 20 από 5 φορές.

Αύριο Τρίτη 01/11/22 θα γιορτάσουμε στο μάθημα των αγγλικών τη γιορτή του Ηαlloween. Όσοι μαθητές επιθυμούν μπορούν να ντυθούν με ανάλογες στολές και όλοι να έχουν μαζί τους ένα σακουλάκι με γλυκά.  #treatortrick

Παρακαλώ οι κασετίνες των μαθητών να είναι καθημερινά οργανωμένες και ολοκληρωμένες με τα απαραίτητα (πχ. ξυσμένα μολύβια, σβήστρες, ξύστρες, ξυλομπογιές)

Υπενθυμίζουμε πως όλοι οι μαθητές πρέπει να έχουν ολοκληρωμένη αλλαξιά μαζί τους στην τσάντα για παν ενδεχόμενο, ή να την αφήσουν στο προσωπικό τους ράφι στο σχολείο.

Καλή εβδομάδα!