Α Δημοτικού - 3 Φεβρουαρίου 2023

Παραγωγή Λόγου

Σήμερα γράψαμε την πρώτη μας έκθεση με θέμα : “Το σχολείο μου”

Γράψαμε ορθογραφία την πρόταση : “Σε αυτή την αυλή υπάρχει ένας θησαυρός.”

Κάναμε ανάγνωση από το Β.Μ. σελ.28 “Ο θείος Παύλος”

Μοιράστηκαν τα corpus της 3ης ενότητας “Οι αριθμοί μέχρι το 20 – Αθροίσματα μέχρι το 10 – Νομίσματα”

Κάναμε τις σελ. 1-2

Μελέτη Περιβάλλοντος

Β.Μ. “Πώς επικοινωνούμε” Κεφ.2 σελ.104-105

Για τη Δευτέρα έχουμε :

• από το corpus της 3ης ενότητας “Οι αριθμοί μέχρι το 20 – Αθροίσματα μέχρι το 10 – Νομίσματα ” τις σελ. 3,4,6

• Τη Δευτέρα να επιστραφούν τα κίτρινα τετράδια Παραγωγής Λόγου.
  • Παρακαλώ όσοι έχουν ολοκληρώσει κάποιο απ’ τα τετράδιά τους να πάρουν νέο.
  • Επίσης να έχουν όλοι μαζί τους ή στο ράφι τους στην τάξη, μπλοκ ζωγραφικής, μπογιές, κόλλα και ψαλίδι.

• Το ΑΞΙΟΝ στηρίζει δράσεις συλλόγων με εθελοντικό και ανθρωπιστικό χαρακτήρα.
    Συμμετέχουμε στη δράση αλληλεγγύης «Ο Αϊ-Βασίλης άργησε μια μέρα» που διοργανώνει για 7η συνεχόμενη χρονιά ο Πολιτιστικός Σύλλογος «Βάτραχοι».
    Από αύριο έως και την Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023 συγκεντρώνουμε στο σχολείο μας τρόφιμα μακράς διαρκείας και είδη πρώτης ανάγκης (αλεύρι, μακαρόνια, όσπρια, γάλα, κονσέρβες, απορρυπαντικά, πάνες για παιδιά και γυναίκες) για την ενίσχυση του Κοινωνικού Παντοπωλείου και της Ομάδας Κοινωνικής Αλληλεγγύης Ξάνθης που στηρίζει περισσότερες από 150 οικογένειες.
  • Έχει γίνει παραγγελία του πρώτου μας λογοτεχνικού βιβλίου,“12 Αγαπημένοι Μύθοι του Αισώπου” από τις εκδόσεις Άγκυρα. Το κόστος του είναι 10€. Παρακαλώ πολύ να φέρετε τα χρήματα εγκαίρως.

email: goulamaria5@gmail.com

Καλό Σαββατοκύριακο!!!