Α Δημοτικού - 16 Σεπτεμβρίου 2022

Στο τετράδιο πρώτης γραφής γράψαμε:

• το ονοματεπώνυμό μας
  • το γράμμα α
  • τις συλλαβές πα, πι

Κάναμε ανάγνωση από Β.Μ. σελ. 10-11

Β.Μ. Κεφάλαιο 2 “Γεωμετρικά σχήματα” σελ. 11

Β.Μ. Κεφάλαιο 3 “Σύγκριση και εκτίμηση ποσοτήτων” σελ. 12-13

Μελέτη Περιβάλλοντος

Β.Μ. Κεφάλαιο 1 “Πώς είναι η τάξη μου;” σελ. 10-12

Τ.Ε. σελ. 7-8

Παρακαλώ να γράψουν όλοι οι μαθητές στο απλό μπλε τετράδιο το ονοματεπώνυμό τους, ο γράμμα Αα και τις συλλαβές πα, πι από 5 φορές

1. Στο σχολείο έχουμε αφήσει τα βιβλία της Μελέτης Περιβάλλοντος, το Πρόχειρο (άσπρο τετράδιο),το τετράδιο παραγωγής λόγου (κίτρινο τετράδιο), το ανθολόγιο καθώς και τα μπλοκ και τα είδη ζωγραφικής.
  2. Παρακαλώ να πάρουν όλα τα παιδιά ΕΓΚΑΙΡΩΣ το γαλάζιο τετράδιο Πρώτης Γραφής της Φανής Αναγνώστου εκδόσεις ΠΑΤΑΚΗ
  3. Παρακαλώ να επιστραφεί εγκαίρως συμπληρωμένο από τον γιατρό το Ατομικό Δελτίο Υγείας.
  4. Παρακαλώ να γραφτούν οι ετικέτες όλων των τετραδίων και βιβλίων όλων των παιδιών και το ΛΕΞΙΚΟ να μείνει προς το παρόν στο σπίτι για να μην κουβαλάνε τόσο βάρος στις τσάντες τους.
  5. Παρακαλούμε όλοι οι μαθητές να φέρουν εγκαίρως το ποσό των 18ευρώ για τα νέα, ενημερωμένα βιβλία των μαθηματικών και το ποσό των 31,50 ευρώ για τα βιβλία των αγγλικών.
  6. Επίσης, μοιράστηκε στα παιδιά η Δήλωση συγκατάθεσης για δημοσιοποίηση οπτικοακουστικού υλικού. Παρακαλώ να επιστραφεί συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη από τους γονείς.
  7. Την Τετάρτη 21/9/2022 στις 13:30-14:30 θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική συνάντηση γονέων με τη δασκάλα της τάξης.
  8. Παρακαλούνται οι μαθητές να έχουν καθημερινά μαζί τους τα παρακάτω:
    • Β.Μ. και Τ.Ε. γλώσσας
    • κόκκινο τετράδιο (ορθογραφίας), μπλε απλό τετράδιο(γραφής)  και γαλάζιο τετράδιο πρώτης γραφής
    • Βιβλίο μαθηματικών
    • πράσινο τετράδιο μαθηματικών