Α Δημοτικού - 19 Απριλίου 2024

ΒΜ σελ. 64-65

ΤΕ σελ. 66- 67

Παραγωγή Λόγου:

«Το αγαπημένο μου άγριο ζώο»

ΒΜ σελ. 112-113

Εικαστικά

τελειώσαμε την ζωγραγιά Μπουμπουλίνα από χθες

1. Αντιγραφή (5φ) και Ορθογραφία:

Εγώ θα γράψω την ιστορία της ζωής μου.

(όπως ΤΠΓ γαλάζιο σελ. 79 )

ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι μαθητές θα γράφουν πλέον μόνοι τους την αντιγραφή τους στο μπλε τετράδιο και θα την μαθαίνουν για ορθογραφία απέξω !

2. Ανάγνωση κείμενο ΒΜ σελ. 64-65

3. Να κλίνετε (1 φορά) τα ρήματα: πηγαίνω, πήγαινα, πήγα  σε όλα τα πρόσωπα.

4. ΤΠΓ γαλάζιο σελ. 79

Χρήματα

ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

Μετά την ολοκλήρωση του δεύτερου βιβλίου λογοτεχνίας, περνάμε στο τρίτο με τίτλο «Εσύ τι λες πολύτιμο πως είναι;»  Λαμπρέλλη Λίλη και κόστος  11, 50 ευρώ. Παρακαλώ από αύριο να τα φέρνετε ακριβώς!

Σημαντικά

• Παρακαλώ να φέρετε ο καθένας από 10 έγχρωμα αποκόμματα (από περιοδικά κτλ) με γυναίκες ή γυναικείες φιγούρες για τη δημιουργία κολάζ.

• Παρακαλώ να φέρετε ό,τι μικρά ανακυκλώσιμα υλικά έχετε που δεν τα χρειάζεστε. π.χ. κουμπιά, καφετί νομίσματα, χάντρες κ.ά.
  • Τη Δευτέρα 22/04 στα πλαίσια του μαθήματος των αγγλικών θα διοργανωθεί στην αυλή του σχολείου το “Easter Egg Hunt”. Οι μαθητές πρέπει να φέρουν σοκολατένια αυγά (σε διάφορα μεγέθη) για τη διεξαγωγή του παιχνιδιού.