Α Δημοτικού - 21 Οκτωβρίου 2022

Επανάληψη των γραμμάτων και των λέξεων που μάθαμε στην 1η και 2η ενότητα

Β.Μ. Κεφάλαιο 15 “Προβλήματα” σελ. 38-39

Μελέτη Περιβάλλοντος

Β.Μ. Ενότητα 1η “Ο άνθρωπος και ο χρόνος”

Β.Μ. Κεφάλαιο 4ο “Πώς αλλιώς μετράμε το χρόνο;” σελ. 39-40

Για τη Δευτέρα θα έχουμε επανάληψη:

• ανάγνωση τις χρωματισμένες (γαλάζιες) προτάσεις από το Β.Μ. των γραμμάτων που συναντήσαμε (Β.Μ. σελ. 22, 24, 26, 28, 30, 32, 34, 36, 37, 38, 40, 41)

• να ξέρουμε καλά να γράφουμε τα γράμματα (μικρά και κεφαλαία): Αα, Ττ, Ππ, Εε, Σσς, Κκ, Οο, Νν, Ρρ, Ιι

Για τη Δευτέρα θα έχουμε: από το Β.Μ. Κεφάλαιο 15 τις ασκήσεις 5-6 σελ. 39

Την τελευταία ώρα φτιάξαμε την πυραμίδα της διατροφής και την κρεμάσαμε στην τάξη και συζητήσαμε για τις διατροφικές μας συνήθειες.

Στα κόκκινα τετράδια των μαθητών έχει κολληθεί το ποίημα τους για τη γιορτή της επετείου της 28ης Οκτωβρίου. Παρακαλώ να το μάθουν πολύ καλά έως την Τρίτη 25/10/2022 διότι κάνουμε καθημερινές πρόβες.

Παρακαλώ οι κασετίνες των μαθητών να είναι καθημερινά οργανωμένες και ολοκληρωμένες με τα απαραίτητα (πχ. ξυσμένα μολύβια, σβήστρες, ξύστρες, ξυλομπογιές)

Υπενθυμίζουμε πως όλοι οι μαθητές πρέπει να έχουν ολοκληρωμένη αλλαξιά μαζί τους στην τσάντα για παν ενδεχόμενο, ή να την αφήσουν στο προσωπικό τους ράφι στο σχολείο.

Καλό Σαββατοκύριακο!