Α Δημοτικού - 11 Απριλίου 2024

Ανάγνωση

+ εργαστήρι πηλοπλαστικής

+ ζωγραφική

1. Αντιγραφή (5φ) και Ορθογραφία:

Η κότα είναι ήμερη.

Ο αετός είναι άγριος.

(όπως αντίθετες λέξεις ΤΕ σελ. 61 κάτω κάτω)

ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι μαθητές θα γράφουν πλέον μόνοι τους την αντιγραφή τους στο μπλε τετράδιο και θα την μαθαίνουν για ορθογραφία απέξω !

2. Ανάγνωση ΒΜ σελ. 58-59

Χρήματα

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Την ερχόμενη Δευτέρα 15/4 οι Α και Β δημοτικού θα επισκεφτούν το «Σπίτι της Σκιάς». Η συμμετοχή είναι 1,5 €/ παιδί. Παρακαλώ να τα φέρετε ακριβώς!

Σημαντικά

Παρακαλώ πολύ, οι μαθητές που θα απουσιάσουν τις αυτές ημέρες να είναι καθημερινά συνεπείς με το διάβασμα και τα καθήκοντά τους, ώστε να μη μείνουν άγραφες ασκήσεις για αργότερα.

• Λογοτεχνία: Για την επόμενη Τρίτη 16/4: Ανάγνωση και κατανόηση τις σελ. ως το τέλος

• Παρακαλώ να φέρετε ο καθένας από 10 έγχρωμα αποκόμματα (από περιοδικά κτλ) με γυναίκες ή γυναικείες φιγούρες για τη δημιουργία κολάζ.

• Παρακαλώ να φέρετε ό,τι μικρά ανακυκλώσιμα υλικά έχετε που δεν τα χρειάζεστε. π.χ. κουμπιά, καφετί νομίσματα, χάντρες κ.ά.