Α Δημοτικού - 12 Οκτωβρίου 2023

• Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία
  • Κάναμε ανάγνωση
  • Έγινε επανάληψη λέξεων που έχουν διδαχθεί
  • Κάναμε σελ. 3-4 στο Corpus
  • Παίξαμε «λεξοπαίχνιδo»
  • Μοίρασα στα παιδιά το φυλλάδιο «Ώρα για επανάληψη» για το σπίτι

• Κάναμε ΒΜ σελ. 23

Alphabet book σελ 12-13

Για  την Τρίτη:

• Αντιγραφή (4 φορές), Ανάγνωση και Ορθογραφία πολύ καλά τις λέξεις του φυλλαδίου «Ώρα για επανάληψη».
  • Corpus σελ. 5 και 6

Για εξάσκηση στο σπίτι:

Στο corpus σελ. 11, 12 και 13

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ:

• Την Τρίτη 17/10 μην ξεχάσετε να φέρετε συμπληρωμένο το φυλλάδιο «Ώρα για επανάληψη».

• Την Τρίτη 17/10  με αφορμή την «Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής» οι μαθητές όλων των τάξεων θα κάνουν πικνικ τρώγοντας υγιεινό πρωινό στον προαύλιο χώρο του σχολείου.

• Σήμερα, την τελευταία ώρα πραγματοποιήθηκε ομιλία για την επέτειο του Μακεδονικού Αγώνα από την κυρία Πετρίνα Μπαγκή.

• Λόγω της διενέργειας των επαναληπτικών εκλογών για την ανάδειξη των Περιφερειακών και Δημοτικών αρχών της 15ης Οκτωβρίου 2023, η σχολική μονάδα δε θα λειτουργήσει την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2023 και τη Δευτέρα 16 Οκτωβρίου 2023.

Καλό τετραήμερο!