Α Δημοτικού - 15 Φεβρουαρίου 2024

ΒΜ σελ. 82

Εικαστικά

Ζωγραφίσαμε

1.Αντιγραφή (5φ) & Ορθογραφία:

Να πάω σ’ ένα μακρινό νησί με τ’ άσπρο μου καράβι.

(στο ΤΕ σελ. 35 κυκλωμένο ή στο ΤΠΓ γαλάζιο σελ. 57)

ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι μαθητές θα γράφουν πλέον μόνοι τους 5 φορές την αντιγραφή τους στο μπλε τετράδιο και θα την μαθαίνουν για ορθογραφία απέξω !

2. Ανάγνωση: ΒΜ σελ. 35

3. Corpus σελ. 6, 8

4. ΤΠΓ γαλάζιο σελ. 57 (για βοήθεια στην ορθογραφία)

Σημαντικά

• Σας παρακαλώ να φέρετε AYΡIO τα 10 ευρώ του βιβλίου όσοι δεν τα φέρατε !

• Το επόμενο μάθημα Λογοτεχνίας θα γίνει κατ’ εξαίρεση ΑΥΡΙΟ Παρασκευή 16/2 στην βιβλιοθήκη του σχολείου.

Παρακαλώ πολύ αύριο να φέρετε 1 μαξιλαράκι για το πάτωμα, καθώς το μάθημα γίνεται στην βιβλιοθήκη του σχολείου. Το μαξιλάρι θα παραμείνει στο σχολείο για τις επόμενες φορές.

Σας παρακαλώ να  μην αφήσετε την προετοιμασία του 2ου μύθου- <<Η μαϊμού και το δελφίνι>> για τελευταία στιγμή! Θα σας φανεί πολύ!

Μπορείτε για παράδειγμα να διαβάζετε λίγες σελίδες κάθε μέρα!

Ας γίνει επανάληψη μία μέρα πριν και ας τοποθετηθεί το βιβλίο στην τσάντα για το μάθημα.

Θα πραγματοποιηθεί Πρωτάθλημα σκάκι.

Για τους μαθητές και της A’ δημοτικού οι αγώνες του ατομικού πρωταθλήματος θα πραγματοποιηθούν στις 3 Μαρτίου με προσέλευση έως τις 09:30 στην αίθουσα Σκακιστικού Ομίλου Ξάνθης Φίλιππος Αμοιρίδης Θύρα 4.

Επίσης, θα πραγματοποιηθούν και αγώνες ομαδικού πρωταθλήματος και για δημοτικά 9 Μαρτίου με προσέλευση έως τις 09:30 στην αίθουσα Σκακιστικού Ομίλου Ξάνθης Φίλιππος Αμοιρίδης Θύρα 4.

Όσοι ενδιαφέρεστε, παρακαλώ πολύ, να δηλώσετε συμμετοχή μέχρι και την Παρασκευή 01/03/2024 !!!

• Παρακαλώ να μου στείλετε στο email: mariafairytailes@gmail.com μήνυμα με: το ονοματεπώνυμο παιδιού/ιών +  λογαριασμό Skype (όνομα χρήστη). Εάν δεν έχετε, παρακαλώ να δημιουργήσετε έναν! Θα χρειαστεί για τηλεκπαίδευση σε περίπτωση ανάγκης!