Α Δημοτικού - 18 Μαΐου 2023

Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία.

Κάναμε ανάγνωση.

Β.Μ. “Έκθεση βιβλίου” σελ. 66-67

Τ.Ε. “Έκθεση βιβλίου” σελ. 68-69

Γράψαμε στο τετράδιο πρώτης γραφής (2 φορές) την πρόταση : “Ο Μολύβιος έστειλε την πρόσκληση χτες στο δάσος με το περιστέρι.”

Β.Μ. Κεφ.59 “Πολλαπλασιασμός και διαίρεση” σελ. 132-133 ως την άσκηση 3

Aγγλικά

Activity Book.

• Ανάγνωση : από το Β.Μ. “Έκθεση βιβλίου” σελ. 66-67
  • Ορθογραφία + Αντιγραφή (1 φορά) : από το Τ.Ε. σελ. 69 την πρόταση : “Ο Μολύβιος έστειλε την πρόσκληση χτες στο δάσος με το περιστέρι.”
  • Στο τετράδιο πρώτης γραφής (2 φορές αντιγραφή) την πρόταση : “Ο Μολύβιος έστειλε την πρόσκληση χτες στο δάσος με το περιστέρι.” (Όσοι δεν το πρόλαβαν στο σχολείο, να το ολοκληρώσουν στο σπίτι)

• Από το corpus της 5ης-6ης-7ης ενότητας έχουμε τις σελίδες 8, 9, 10.

Σήμερα την 4η ώρα παρέα με την Β’ δημοτικού, φυτέψαμε στον κήπο του σχολείου μας.

Να μάθετε πολύ καλά :

• το ρήμα είμαι : (μπορείτε να το βρείτε στη σελίδα 10 στο corpus της γλώσσας των ενοτήτων 7,8,9,10 και στο τετράδιο της αντιγραφής)
  • τα ρήματα ανεβαίνω, κατεβαίνω, μπαίνω, βγαίνω, πλένω, δένω, μένω, θυμώνω, μαλώνω, φιλιώνω

• Να κάνετε επανάληψη στους αριθμούς μέχρι το 100.

Με απόφαση της Υπουργού και των Υφυπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων, λόγω της διενέργειας των βουλευτικών εκλογών της 21ης Μαΐου 2023, τα σχολεία όλης της χώρας δε θα λειτουργήσουν την Παρασκευή 19 Μαΐου και τη Δευτέρα 22 Μαΐου 2023.

email: goulamaria5@gmail.com