Α Δημοτικού - 2 Δεκεμβρίου 2021

Γράψαμε την ορθογραφία μας.

Κάναμε την ανάγνωση μας.

Από το Τ.Ε. κάναμε τις σελ. 58-59(μόνο το γράμμα Β,β και από την 59 την άσκηση 3 και 4)

Κάναμε μια εισαγωγή στους αριθμούς ως  το 50. Μετρήσαμε με διάφορους τρόπους ως το 50 και τους γράψαμε στον πίνακα.

Ορθογραφία: Έλα. Έχω σωσίβιο.

Ανάγνωση: Ξανά το κείμενο από τη σελ.62 του Β.Μ.

1. Παρακαλώ τα παιδιά να μάθουν καλά τα λογάκια τους για το θεατρικό μας έργο.
  2.  Κάνουμε πολύ καλή ανάγνωση το κείμενο μας. Τουλάχιστον 5 φορές.
  3. Ως την Δευτέρα παρακαλώ όλοι οι μαθητές να φέρουν (κρεμαστά) χριστουγεννιάτικα στολίδια της επιλογής τους.
  4. Το σχολείο μας σε συνεργασία με την Ομάδα Διάσωσης και Διαχείρισης Ανθρωπιστικών Κρίσεων (Ο.ΔΙ.Α.Κ.) από 1 έως 20 Δεκεμβρίου, συλλέγει τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης για άπορες οικογένειες της πόλης μας. Ενδεικτικά μπορείτε να φέρετε: ρύζι, όσπρια, ζυμαρικά, γάλα συμπυκνωμένο, λάδι, ζάχαρη, καφέ, καθαριστικά, χαρτικά και οτιδήποτε άλλο διατηρείται εκτός ψυγείου.