Α Δημοτικού - 26 Ιανουαρίου 2023

Γράψαμε ορθογραφία την πρόταση : “To φεγγάρι φέγγει στον πιγκουίνο.”

Κάναμε ανάγνωση από το Β.Μ.σελ. 22 “Μην αγγίζετε! Έχει αγκάθια!”

Από τα corpus των ενοτήτων 4η-5η-6η κάναμε τη σελ. 18 “Ο παπουτσωμένος χιονόδρακος” και σελ.19 “Μην αγγίζετε! Έχει αγκάθια”

Β.Μ. “Επαναληπτικό μάθημα” σελ.86-87

pupils book p 82-83

lessons’ revision

Για αύριο έχουμε :

Από το corpus των ενοτήτων 4η-5η-6η, σελ. 18

Ανάγνωση το κείμενο στη σελ. 18

Αντιγραφή την πρόταση : “Το κοτσύφι τσούγκρισε με τη μύτη του το αυγό και έσπασε το τσόφλι.” (από 3 φορές)

Ορθογραφία την πρόταση : “Το κοτσύφι τσούγκρισε με τη μύτη του το αυγό και έσπασε το τσόφλι.”

Από το corpus της 2ης ενότητας “Πρόσθεση και ανάλυση αριθμών μέχρι το 5” τις σελ. 3-4

Παρακαλώ αύριο να έχετε όλοι μαζί σας τα corpus των επαναληπτικών ασκήσεων της γλώσσας, των ενοτήτων 4η-5η-6η και των μαθηματικών της 2ης ενότητας!

Την Παρασκευή, 27/01/2023, θα συνεργαστούμε με την Δ’ Δημοτικού και θα φτιάξουμε παρέα, στην κουζίνα του σχολείου, τα δικά μας ελαιόψωμα!!

Οι μαθητές, την Παρασκευή, θα χρειαστεί να φέρουν τα παρακάτω υλικά:

• 500 γρ. αλεύρι (Δήμητρα)
  • 500 γρ. αλεύρι (Ελένη)
  • 500 γρ. αλεύρι (Μίνα)
  • 1 βαζάκι ελιές (της αρεσκείας σας) κομμένες σε ροδέλες, χωρίς το κουκούτσι (Φιρουζέ)
  • 1 βαζάκι ελιές (της αρεσκείας σας) κομμένες σε ροδέλες, χωρίς το κουκούτσι (Βαγγέλης)
  • 1 βαζάκι ελιές (της αρεσκείας σας) κομμένες σε ροδέλες, χωρίς το κουκούτσι (Μαριλένα)
  • 2 κ.γ. αλάτι (Βασίλης)
  • 2 κ.γ. αλάτι (Απόλλωνας)
  • 3 κ.σ. ελαιόλαδο (Χαμζά)
  • 2 κ.σ. ζάχαρη (Αλέξης)
  • 1 φακελάκι μαγιά 9 γρ. (Δημήτρης)