Α Δημοτικού - 30 Σεπτεμβρίου 2021

Aπό το Τ.Ε. κάναμε τις  σελ. 18-19 και από το γαλάζιο  της γραφής “Τ τ, τι, Τιτίνα”.

Από το βιβλίο των μαθηματικών ολοκληρώσαμε τη σελίδα 21 και δόθηκε στα παιδιά ένα επαναληπτικό φυλλάδιο για τη γραφή των αριθμών. Το φυλλάδιο θα παραμείνει στο σχολείο μέχρι να μάθουμε τους αριθμούς ως το 10.

Μελέτη Περιβάλλοντος

Την ώρα αυτή την αφιερώσαμε για να γίνει η γνωριμία με τους  μαθητές της ΣΤ’ τάξης, οι  οποίοι έχουν “υιοθετήσει” τα παιδιά της  πρώτης τάξης, με σκοπό να τα βοηθήσουν να γνωρίσουν καλύτερα το σχολείο και να τους βοηθούν.

Ορθογραφία: T τ, τι, Τιτίνα!

• Αύριο Παρασκευή 1/10/2021 θα πραγματοποιηθούν κανονικά οι πρώτες 4 διδακτικές ώρες. Έπειτα θα ακολουθήσει ομιλία/γιορτή ενόψει της επετείου της απελευθέρωσης της πόλης μας (4ης Οκτωβρίου). Θα σχολάσουμε κανονικά 13:25.
  • Παρακαλώ πολύ να φέρετε το ποσό των 30€ για τα βιβλία της πληροφορικής.
  • Παρακαλώ αύριο τα παιδιά να φέρουν πίσω τα βιβλία  των αγγλικών για να τα αφήσουν στο σχολείο.