Α Δημοτικού - 10 Απριλίου 2024

ΒΜ σελ. 107

Μελέτη Π.

ΒΜ σελ. 92-96

Για αύριο μόνο Γλώσσα και ειδικότητες:

1. Αντιγραφή (5φ) και Ορθογραφία:

Γυρίζω σπίτι και βοηθώ την μαμά μου.

Γύρισα σπίτι και βοήθησα την μαμά μου.

(όπως σημερινό φυλλάδιο ασκ. 3 το παράδειγμα)

ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι μαθητές θα γράφουν πλέον μόνοι τους την αντιγραφή τους στο μπλε τετράδιο και θα την μαθαίνουν για ορθογραφία απέξω !

2. Ανάγνωση ΒΜ σελ. 58-59

3. Να κλίνετε (1φ) σε όλα τα πρόσωπα τα ρήματα: απαντώ, απάντησα και ζορίζω, ζόρισα

Χρήματα

ΠΡΟΣΟΧΗ!

ΑΥΡΙΟ Πέμπτη 11/4 θα επισκεφτούμε το Ίδρυμα Θρακικής Τέχνης και Παράδοσης, για να συμμετέχουμε σε ένα εργαστήρι πηλοπλαστικής. Η συμμετοχή είναι 3 € / παιδί. Παρακαλώ να τα φέρετε από αύριο ακριβώς!

Δευτέρα 15/4 θα επισκεφτούμε το «Σπίτι της Σκιάς». Η συμμετοχή είναι 1,5 € / παιδί. Παρακαλώ να τα φέρετε ακριβώς!

Σημαντικά

Παρακαλώ πολύ, οι μαθητές που θα απουσιάσουν τις επόμενες ημέρες να είναι καθημερινά συνεπείς με το διάβασμα και τα καθήκοντά τους, ώστε να μη μείνουν άγραφες ασκήσεις για αργότερα. Τους έχω μοιράσει ήδη το σημερινό φυλλάδιο, για να το κάνουν σπίτι.

Καλό Μπαϊράμι !

Παρακαλώ ΑΥΡΙΟ Πέμπτη 11/4  να έχετε όλοι από μία αλλαξιά στην τσάντα, για να αλλάξετε εάν λερωθείτε στο εργαστήρι πηλοπλαστικής! Στις 10 θα αναχωρήσουμε από το σχολείο για το Ίδρυμα.

• Λογοτεχνία: Για την επόμενη Τρίτη 16/4: Ανάγνωση και κατανόηση τις σελ. ως το τέλος

• Παρακαλώ να φέρετε ο καθένας από 10 έγχρωμα αποκόμματα (από περιοδικά κτλ) με γυναίκες ή γυναικείες φιγούρες για τη δημιουργία κολάζ.

• Παρακαλώ να φέρετε ό,τι μικρά ανακυκλώσιμα υλικά έχετε που δεν τα χρειάζεστε. π.χ. κουμπιά, καφετί νομίσματα, χάντρες κ.ά.