Α Δημοτικού - 16 Νοεμβρίου 2022

Γράψαμε ορθογραφία:

• τα γράμματα Ηη, Γγ και Λλ και τις λέξεις ήλιος, γάτα και λεμόνι.

Από το corpus επαναληπτικών ασκήσεων της γλώσσας κάναμε τις σελίδες 21-25 (ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ)

Β.Μ. Κεφάλαιο 23 “Επαναληπτικό μάθημα” σελ. 56-57

Για αύριο θα έχουμε:

• αντιγραφή στο μπλε τετράδιο τα γράμματα Χχ, Ζζ και Υυ και τις λεξούλες χιόνι, ζιζάνιο και ζύμη από 5 φορές

• ανάγνωση τα χρωματισμένα κείμενα από Β.Μ. σελ. 56, 58
  • ορθογραφία τα γράμματα Χχ, Ζζ και Υυ και τις λέξεις χιόνι, ζιζάνιο, ζύμη

• Να ξέρουμε πολύ καλά όλοι το ονοματεπώνυμό μας

Από το Β.Μ. κεφάλαιο 23 θα έχετε για αύριο τις ασκήσεις 4, 8, 10 από τη σελίδα 56-57

Προτείνεται όσοι μαθητές νιώθουν αδιάθετοι ή είναι συναχωμένοι, εφόσον έρχονται κανονικά στο σχολείο, να φορούν μάσκα για την προστασία όλων μας.

Παρακαλούμε όλοι οι μαθητές τις ημέρες που έχουμε γυμναστική να φοράνε αθλητικά παπούτσια και φόρμες.

Επίσης καλό θα ήταν όλοι να έχουν μια χειμωνιάτικη πλέον ολοκληρωμένη αλλαξιά μαζί τους ή στο ράφι τους στο σχολείο.

Παρακαλώ αύριο να έχουν όλοι μαζί τους το Ανθολογιο. Οι περισσότεροι το έχουν στο ράφι τους στο σχολείο!