Α Δημοτικού - 17 Μαΐου 2023

Γράψαμε γνωστή και άγνωστη ορθογραφία.

Κάναμε ανάγνωση.

Τ.Ε. “Θα γράψουμε το δικό μας βιβλίο” σελ. 66-67

Γράψαμε στο τετράδιο πρώτης γραφής (2 φορές) την πρόταση : “Όταν πήγα και είδα το σχολείο της Ιωάννας.”

Έλεγχος ασκήσεων από το Β.Μ.

Β.Μ. Κεφ. 59 “Πολλαπλασιασμός και διαίρεση” σελ. 132

Για αύριο έχουμε :

• Ανάγνωση : ξανά το μάθημα “Θα γράψουμε το δικό μας βιβλίο” από το Β.Μ. σελ. 64-65
  • Ορθογραφία + Αντιγραφή (1 φορά) : από το Τ.Ε. σελ. 67 την πρόταση “Όταν πήγα και είδα το σχολείο της Ιωάννας.”
  • Τετράδιο πρώτης γραφής : 2 φορές αντιγραφή την πρόταση “Όταν πήγα και είδα το σχολείο της Ιωάννας.” (Όσοι δε το πρόλαβαν στο σχολείο να το ολοκληρώσουν στο σπίτι.)

Ολοκληρώθηκε στην τάξη.

Για το μάθημα γυμναστικής : οι μαθητές να φορούν αντηλιακό, να έχουν το καπέλο τους, μία αλλαξιά και αρκετό νερό.

Με απόφαση της Υπουργού και των Υφυπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων, λόγω της διενέργειας των βουλευτικών εκλογών της 21ης Μαΐου 2023, τα σχολεία όλης της χώρας δε θα λειτουργήσουν την Παρασκευή 19 Μαΐου και τη Δευτέρα 22 Μαΐου 2023.