Α Δημοτικού - 20 Σεπτεμβρίου 2023

Κάναμε ανάγνωση από το Β.Μ. σελ. 14-15 (τα συννεφάκια)

Τετράδιο Εργασιών σελ. 11

Γράψαμε στο τετράδιο πρώτης γραφής : Ο,ο, Πο,πο!

Βιβλίο Μαθητή : Κεφ. 1 “Προσανατολισμός στον χώρο” σελ. 8-9 (ως την άσκηση 5)

Για αύριο έχουμε :

Ανάγνωση : από το Βιβλίο Μαθητή σελ. 14-15 (τα συννεφάκια – ξανά)

Ορθογραφία + Αντιγραφή (5 φορές) : στο μπλέ τετράδιο (το απλό) Ο, ο , Πο, πο !

Παρακαλώ να φέρετε όλοι

• για τα βιβλία των Μαθηματικών 18 ευρώ
  • για τα βιβλία των Αγγλικών 35 ευρώ

Να κοιτάτε καθημερινά τα καθήκοντα.

Παρακαλώ να επιστραφεί εγκαίρως συμπληρωμένο από τον γιατρό το Ατομικό Δελτίο Υγείας.

• Για το μάθημα γυμναστικής: Οι μαθητές να φορούν αθλητικά παπούτσια, αντηλιακό, να έχουν το καπέλο τους, μία αλλαξιά και αρκετό νερό.

• Μοιράστηκαν υπεύθυνες δηλώσεις συγκατάθεσης για δημοσιοποίηση οπτικοακουστικού υλικού. Παρακαλώ να επιστραφούν υπογεγραμμένες.

• Παρακαλούνται οι μαθητές να έχουν καθημερινά μαζί τους τα παρακάτω: Βιβλίο Μαθητή και Τετράδια Εργασιών γλώσσας, κόκκινο τετράδιο (ορθογραφίας), μπλε απλό τετράδιο(γραφής), γαλάζιο τετράδιο πρώτης γραφής και Βιβλίο Μαθηματικών. (τις μέρες που έχουμε στο πρόγραμμα Μαθηματικά)

Τελικά θα σπείρουμε αύριο Πέμπτη 21/09 τα χειμωνιάτικα λαχανικά στον σχολικό λαχανόκηπο. Οι μαθητές της Α’ να φέρουν από μια ρίζα ρόκας.(όσοι μπορούν και δεν έφεραν σήμερα)

email : goulamaria5@gmail.com