Α Δημοτικού - 23 Σεπτεμβρίου 2020

• Ολοκληρώθηκε το φυλλάδιο με τις επαναληπτικές ασκήσεις της 1ης ενότητας.
  • Τετράδιο Πρώτης γραφής: το σταυρόλεξο σελ.14

Ενότητα 2η: “Αντίο, θάλασσα”

• Τ.Ε. σελ. 16-17
  • Αντιγραφή στο πρώτης γραφής: “Αα, μαμά” σελ.15

abc… & alphabet song

Ευέλικτη Ζώνη

Συνεχίσαμε την συζήτηση για την κυκλοφοριακή αγωγή και ζωγραφίσαμε τα σήματα κυκλοφορίας.

Ορθογραφία: “Αα, μαμά”

1. Μοιράστηκαν στα παιδιά τα βιβλία των αγγλικών. Παρακαλώ να ντυθούν με αυτοκόλλητο και να επιστραφούν μέχρι την Παρασκευή στο σχολείο. Μέσα στο φάκελο υπάρχει η απόδειξη από τα βιβλία.
  2. Τα βιβλία των αγγλικών θα παραμένουν στο σχολείο.
  3. Σήμερα ξεκινήσαμε την εκμάθηση των γραμμάτων με το γράμμα “α”. Τη μία μέρα θα κάνουμε το Τ.Ε. και την άλλη το Β.Μ. Αντιγραφή θα κάνουμε κάθε μέρα.
  4. Παρακαλώ όσοι δεν έχετε προμηθευτεί τα κόκκινα τετράδια(ορθογραφίας) και το άσπρο(πρόχειρο) να γίνει άμεσα.
  5. Το επαναληπτικό φυλλάδιο με τις ασκήσεις θα επιστραφεί αύριο στους μαθητές.
  6. Για τους γονείς: Η ώρα επικοινωνίας με την εκπαιδευτικό της τάξης θα είναι κάθε Παρασκευή 12.05-12.45.
  7. Παρακαλώ να επιστραφεί άμεσα το Ατομικό Δελτίο Υγείας συμπληρωμένο από τον γιατρό.
  8. Για το  μάθημα γυμναστικής: Καθημερινά οι μαθητές να φορούν αντηλιακό, να έχουν το καπέλο τους, μία αλλαξιά και αρκετό νερό.
  9. Παρακαλώ ο κάθε μαθητής να έχει το προσωπικό του σακουλάκι για να τοποθετεί στο διάλειμμα τη μάσκα του.